Z pražské burzy jdou jenom špatné zprávy

Pražská burza cenných papírů neláká ani investory, ani firmy, které by si na ni měly chodit pro peníze. Obchoduje se málo, ceny klesají. Během včerejška se akcie dostaly na nejnižší úroveň za posledních devět měsíců. "Dostáváme téměř jen negativní zprávy," řekl makléř Milan Procházka z investiční společnosti Patria Finance. Ceny sráží hlavně podobný vývoj na zahraničních burzách, které táhnou dolů akcie telekomunikací a technologických firem. Obavy vyvolává i vysoká cena ropy.

Malé objemy obchodů na pražské burze nejsou otázkou posledních dní. "Pokles je bohužel dlouhodobý, je zde jenom pár zajímavých akcií, které se obchodují, a jako celek je pražská burza nezajímavá," upozornil předseda Unie investičních společností Roman Pospíšil.

Už několik let si obchodníci mezi sebou přehazují akcie tří nebo čtyř firem. "To, co by mohlo dlouhodobou existenci pražské burzy ospravedlnit, je emise nových akcií.

Stále věříme, že přijdou," říká Vladimír Dvořák z investiční skupiny Epic Securities. Na burzu v poslední době nové akcie nepřišly, naopak některé z těch nejdůležitějších jejich vlastníci z obchodování stáhli.


Akcie na burze padají dolů

Investor, který si letos na jaře koupil na pražské burze cenných papírů akcie Českého Telecomu, nyní na každé z nich prodělává téměř tři stokoruny. Obchody s akciemi jsou totiž na bodu mrazu.

Index padesáti nejvýznamnějších akcií, PX-50, včera během dne klesl pod hranici 500 bodů, což byl smutný rekord roku, nakonec ji však mírně překročil.

"Obchodování je ale mrtvé, objemy jsou zcela minimální," sdělil Milan Procházka z investiční společnosti Patria Finance. Celková hodnota obchodů na burze včera dosáhla necelých tří set milionů korun, zatímco v předchozích měsících se denně zobchodovalo i za více než miliardu korun.

"Obchody na pražské burze ale ani v minulosti nebyly srovnatelné s objemy například v Maďarsku či Polsku, a už vůbec ne s trhy, jako je Řecko či Turecko," hodnotí tuzemskou situaci Procházka. Obchody v Maďarsku dosáhly v minulých dnech hodnoty kolem dvou miliard korun, podobné je to i v Polsku. Na burzách v Řecku a Turecku je úroveň obchodů ještě dvakrát vyšší.

Generální tajemník pražské burzy Pavel Hollmann je nicméně přesvědčen, že tuzemský kapitálový trh se v poslední době zlepšuje, a může tak nové investory přesvědčit. "Oproti Polsku a Maďarsku máme nevýhodu už v tom, že jsme menší trh, ale také u nás přišla pozdě například důsledná regulace trhu," domnívá se.

I přes pokrok v úpravě zákonů a v předpisech vymezujících transparentnost obchodů a ochranu minoritních akcionářů je však podle něho trh stále "nezralý". "Nové firmy se tak zatím nerozhodly na burzu vstoupit," dodal Hollmann.

Obchodníci soudí, že právě emise nových akcií některé z tuzemských firem může burzu trvaleji oživit. "Úspěšná emise nových akcií bude pro burzu důležitá, podle mého názoru však už letos k žádné nedojde," soudí Pavel Capouch z Venture-Investors.

Velké naděje se v poslední době upínaly například k provozovateli mobilních telefonů Paegas, společnosti Radiomobil. "Je to ale jen zbožné přání. My emisi akcií na český trh nepřipravujeme," zdůraznil šéf marketingu Radiomobilu Martin Klocperk. Emitovat akcie totiž bude německá firma T-Mobil, která patří do skupiny Deutsche Telekom, jež Radiomobil vlastní. "Akcie půjdou pochopitelně na zahraniční trhy," dodal Klocperk.

Obchodníci ani krátkodobě neočekávají, že by se tuzemská burza výrazněji vzpamatovala. Akcie totiž táhne dolů pokles zahraničních trhů, kde se investoři zbavovali především akcií telekomunikací, ale i firem z oblasti nových technologií. "Zahraniční telekomunikační firmy investovaly miliardy do nákupů licencí UMTS, což pro ně byly obrovské náklady, jež musí v příštích letech hradit. Investoři jsou tedy nejistí," uvedl jeden z makléřů. Jedinou nadějí jsou podle obchodníků dobré zprávy o privatizaci některých velkých firem, jako je Unipetrol a ČEZ, o níž má dnes rozhodovat vláda.