Za hru s počítačem hrozí výpověď

  • 33
Možnost poslat během pracovního dne pár soukromých e-mailů nebo se na internetu podívat, co dávají v kině, vnímá řada lidí jako příjemnou výhodu své práce s počítačem. Některé firmy berou občasné využití počítače k soukromým účelům jako neškodnou kratochvíli, jiné jako porušování pracovní kázně.

Od minulého týdne však každý musí počítat s tím, že jde o činnost, kterou může firma použít jako důvod k propuštění. Příkladem je výpověď pro Igora Forgáče ze společnosti Celestica za soukromé e-maily, kterou potvrdil i soud.

Michal Kroft, specialista na právo v oblasti informačních technologií z advokátní kanceláře Dewey Ballantine, soudí, že jde o první případ v zemi, který se v případě dalších sporů stane pro soudy vodítkem.

Používání firemního majetku pro soukromé účely řeší většina firem již v pracovních smlouvách, kde se to zapovídá jako závažné porušení pracovní kázně. Ani z Forgáčova případu však nevyplývá, že by jeden soukromý e-mail měl znamenat okamžitý vyhazov.

Soudkyně jeho případu Marie Prokopová podle svých slov přihlížela k tomu, že korespondence se týkala jeho soukromé podnikatelské činnosti. Také personální ředitelka Celesticy Vladislava Kozáková uvedla, že hlavním důvodem byl rozsah porušení interních směrnic.

"Pochopitelně budou soudy jinak nahlížet na korespondenci s manželkou i na to, jak často je e-mail k soukromým účelům využíván," dodává advokát Michal Kroft.

Soukromý čas trávený s pracovním počítačem se však netýká jen e-mailů, ale také internetu a hraní volně dostupných her. Podle odhadů softwarových firem si například v Německu krátí čas na pracovišti 1,2 milionu zaměstnanců, a následkem toho nižší výkony připraví ročně firmy v přepočtu o více než 100 miliard korun. Čísla z USA hovoří dokonce o stovkách miliard dolarů.

Dokázat zneužití e-mailu je pro firmy poměrně snadné. Nemohou sice nahlížet do obsahu zpráv, ale mohou kontrolovat, komu zaměstnanci zprávy zasílají. U surfování po internetu mohou být případné spory složitější.

Kromě jasných porušení, jako jsou například erotické stránky, se podle odborníků obtížněji prokazuje, zda se pracovník bavil, nebo si zvyšoval znalosti pro práci ve firmě. Názory některých ekonomů na "okrádání" firem při relaxační činnosti na firemním počítači nepovažují jiní odborníci za příliš relevantní.

"Zejména při duševní práci nelze výkon poměřovat podle času tráveného prací, ale podle plnění zadaných úkolů. Po krátkém odreagování může být soustředěnost vyšší," uvedl již dříve specialista na informační technologie Jiří Donáth.