Za leden stouply ceny o dvě procenta

Za poslední měsíc se spotřebitelské ceny zvýšily o necelá dvě procenta (přesně 1,9 procenta). Mohou za to hlavně deregulované ceny plynu a elekřiny, ale také zdražení dopravy a stanovení nových cen zboží hned po Novém roce. V porovnání s loňským lednem dosáhla inflace 4,2 procenta. Přechozí prognózy ekonomů s tímto vývojem počítaly, jejich průměrný odhad meziměsíčního zvýšení cen byl o desetinu procenta nižší. Lednový výpočet inflace provedl Český statistický úřad už podle nového spotřebního koše.

"Hlavní podíl na lednové inflaci má zvýšení regulovaných cen. Elektřina podražila o čtrnáct, plyn o dvacet čtyři procent," komentuje vývoj David Marek z Patria Finance.

Kromě dalších skupin (telekomunikace, jízdné, vodné a stočné, teplo) by se podle něj nemělo zapomínat ani na patnáctiprocentní zvýšení cen pojištění automobilů.

"Důležitým faktorem lednové inflace byl tradiční přeceňovací efekt spojený se začátkem roku. Projevil se v řadě cen potravinářského zboží, u alkoholu, tabáku, novin a časopisů," míní Marek.

Podle Ivo Nejdla z Raiffeisenbank vývoj spotřebitelských cen v lednu potvrdil
absenci inflačních tlaků v ekonomice. "Jasným důkazem je, že po očištění od sezónních vlivů dosáhla inflace v lednu dvou desetin procenta," tvrdí Nejdl.

Podle něj je růst zájmu spotřebitelů o nákupy tak malý, že kapacita ekonomiky zcela pokryje poptávku po zboží. Nemohou tak vzniknout inflační tlaky. Nejdl také neočekává, že by centrální banka do června změnila úrokové sazby.

Kladně ekonomové hodnotí vývoj cen ropy na světových trzích a posílení koruny vůči dolaru, což umožnilo snížení cen pohonných hmot v průměru o sedm procent.

V letošním roce se podle Marka inflace stabilizuje na úrovni kolem čtyř procent. Jeho očekávání by mohl ohrozit vývoj cen ropy, která se v posledních několika dnech opět začale přibližovat ke třiceti dolarům za barel.