Za nižší inflací stojí zájezdy a zelenina

Zářijový vývoj spotřebitelských cen znovu překonal očekávání ekonomů. Především díky poklesu cen zahraničních zájezdů a základních potravin, zejména čerstvé zeleniny, dosáhla inflace 4,7 procenta. Ještě v srpnu ceny stouply o 5,5 procenta. Přestože s uvedenými faktory analytici počítali, jejich odhady růstu se pohybovaly nad hranicí pěti procent.

"Je zřejmé, že zářijový vývoj nebyl způsoben změnou základních faktorů, ale zejména krátkodobými, jednorázovými vlivy," komentuje situaci Kamil Janáček z Komerční banky.

Pokles cen zájezdů v závěru letní turistické sezóny se minulý měsíc promítl do indexu spotřebitelských cen poměrně výrazně. V průměru totiž ceny zahraničních rekreací klesly téměř o čtvrtinu, domácích pak o necelých sedm procent.

"Vývoj ukazuje, že letní zdražování v cestovních kancelářích bylo dáno spíše zvýrazněním rozdílu mezi sezónními a mimosezónními cenami, než trvalým posunem cen směrem vzhůru," míní Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Pokračovala také sklizeň zeleniny, jejíž cena kvůli rostoucí nabídce stále klesá. Například cena brambor se v září snížila téměř o deset procent, klesá také cena čerstvého ovoce.

Na druhé straně se začátkem školního roku zvýšily ceny vzdělání, především v oblasti vzdělávacích služeb, ale i kvůli nákupům pomůcek. Podražilo také stravování ve školních jídelnách a ubytování na internátech a kolejích.

Janáček očekává, že v posledním čtvrtletí se růst cen potravin obnoví. Naopak klesat by měly ceny pohonných hmot. Konečná inflace se má podle Janáčka pohybovat kolem pěti procent.

Zářijová čísla dávají podle Sobíška značnou jistotu, že Česká národní banka splní svůj letošní inflační cíl a nebude do konce roku zvyšovat úrokové sazby.