Když počítáte každou korunu na nájem, mají peníze větší cenu, než když takový problém neřešíte, říká analytik.

Když počítáte každou korunu na nájem, mají peníze větší cenu, než když takový problém neřešíte, říká analytik.

Za peníze jde koupit skoro vše, myslí si Češi

  • 21
"Štěstí je krásná věc, ale prachy si za ně nekoupíš," zpívá Richard Müller. Že za peníze naopak skoro všechno koupit lze, si myslí naprostá většina Čechů i Slováků. Větší důležitost penězům přitom přikládají obyvatelé východní části někdejšího společného státu.

S výrokem, že za peníze lze koupit skoro všechno, souhlasilo 61,5 procenta Čechů a 72,2 procenta Slováků. Třináct Čechů ze sta si myslí, že peníze až takovou roli v životě člověka nehrají. O menší důležitosti peněz je přesvědčeno také sedm procent Slováků.

"V průběhu devadesátých let a zejména v jejich první polovině stoupala individualistická a hedonistická orientace člověka, v poslední době je ale takové trendy poměrně těžko hodnotit," komentoval výsledky sociolog Jan Červenka z Centra pro výzkum veřejného mínění.

To, jak lidé hodnotí význam peněz, souvisí do značné míry s tím, kolik jich mají. "Když člověk musí řešit, jestli má, nebo nemá na nájem, tak pro něj mají peníze větší význam, než když takové problémy řešit nemusí," dodal. Tím se dá také vysvětlit, proč z výzkumu vyšli jako víc na penězích závislí Slováci.

"Důležitost peněz v tržní společnosti je logicky vyšší než za předchozího režimu. Tehdy byly mnohem menší rozdíly v příjmech a majetku mezi lidmi, byla značně omezena nabídka zboží i služeb, ale i možnosti osobní realizace, což vedlo k odlišnému hodnotovému žebříčku," říká k tomu i Arnošt Janeček z agentury Median, která výzkum provedla.

Jsi takový, kolik máš peněz
Majetek je podle něj nyní měřítkem společenského úspěchu.

"Lidé jsou navíc denně ovlivňováni masivní  všudypřítomnou reklamou ke stále vyšší spotřebě. Stále více peněz je však na druhou stranu třeba i pro zajištění základních životních potřeb jako bydlení," dodal Janeček. 

Přestože z výzkumu Medianu vyplývá, že nejsou výrazné rozdíly mezi vnímáním peněz u různých skupin obyvatelstva, Červenka se domnívá, že svou roli může hrát například věk. 

 "Mladí, zdraví, perspektivní, dynamičtí lidé žijí pro práci a kontakty s přáteli. Rodina či zdraví, které se v našich hodnotových žebřících umisťuje na prvním místě, takovou roli nemají. Rodinu zpravidla zatím nemají a zdraví považují za něco samozřejmého," uzavřel analytik.

Myslíte si, že peníze kazí charakter?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 10. listopadu 2007. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 2713
NE
NE 1378