Za prací do Německa? Nejdříve v roce 2006

  • 4
Vidina brzké naprosté svobody při hledání práce v Německu se definitivně rozplývá. Češi si budou moci hledat práci v Německu bez jakéhokoli omezení nejdříve za dva roky po vstupu do Evropské unie, možná však ještě později. Vyplynulo to ze včerejší schůzky premiéra Miloše Zemana s německým kancléřem Gerhardem Schröderem, kteří se sešli už podruhé tento týden, tentokrát na česko-bavorském pomezí.

Česká vláda původně chtěla dosáhnout volného pohybu pracovních sil hned okamžikem vstupu, nyní však ustoupila a věří, že "karanténu" zkrátí aspoň na dva roky. "Maximem, kterého můžeme dosáhnout, je dvouleté přechodné období," prohlásil včera Miloš Zeman v bavorském městečku Marktredwitz.

Zeman tak vyšel vstříc návrhu Evropské komise, podle něhož si každá země EU má podle vlastního uvážení zavést bariéry (až sedmileté) proti přílivu pracovníků z Východu. Na rozdíl od Maďarska či Lotyšska, jež na tento návrh již kývly, chce Zeman uzavřít tuto kapitolu až na podzim.

"Nemohu vyloučit, že jiné kandidátské země dostanou po dvou letech po přezkoumání migračních aktivit prodloužení bariér. Mým zájmem je, aby k prodloužení nedošlo v případě České republiky. Po posledních jednáních s německým kancléřem mám důvod předpokládat, že v případě Německa budeme úspěšní," uvedl Zeman.

Vládní i mezinárodní studie ukazují, že nejčastěji budou migranti směřovat právě do Německa, i když jejich počet by měl být na německé poměry zcela zanedbatelný. Pro Německo je ovšem otázka volného pohybu pracovníků citlivým problémem kvůli rozdílu ve mzdách a nezaměstnanosti. Hranici až sedm let navrhl unii právě Schröder.

Také včera si ponechal otevřené dveře k maximální sedmileté variantě. "Shodli jsme se, že učiníme, co bude v našich silách, abychom ochránili pracovní místa, řemeslníky a drobné podnikatele na obou stranách hranice. Nechceme konkurenci, která by druhou stranu ničila," prohlásil Schröder ke svým budoucím voličům v Marktredwitzu.

I ve svých předchozích vystoupeních Schröder hovořil o sedmi letech. "Maďarsko souhlasilo s pružným sedmiletým přechodným obdobím a po něm také Lotyšsko. Jsem si jist, že ostatní budou brzy následovat. To znamená, že důležitý cíl Německa, za který jsem se výrazně postavil, se naplňuje," prohlásil v červnu v německém parlamentu.

Schröder pozval Zemana na říjen do Berlína, kde se má otázka volného pohybu pracovníků podle Zemana definitivně vyjasnit a pak dořešit s Evropskou komisí.
Diplomaté budou mezitím dále jednat. "Premiér vytyčil podklad pro nová jednání tak, abychom do podzimu mohli nalézt společnou pozici," prohlásil vrchní český vyjednavač Pavel Telička.