Lidl v polském městě Bogatynia, vzdáleném 16 kilometrů od Hrádku nad Nisou.

Lidl v polském městě Bogatynia, vzdáleném 16 kilometrů od Hrádku nad Nisou. | foto: Jan Sůra., MF DNES

Za prodej v neděli bude hrozit vězení, navrhuje polská Solidarita

  • 142
Kontroverzní zákon v Polsku chce tvrdě postihovat nedělní prodej. Hrozit by mohl až dvouletý trest vězení, pokud zákon navržený odborovým hnutím Solidarita projde. Regulace by postihla většinu obchodů v zemi.

Zákaz nedělního prodeje má podle televize TVN 24 postihnout většinu obchodů v zemi, nemá se týkat jen benzínek, pekařství, květinářství či lékáren. Za porušení bude hrozit nejen pokuta, ale i vězení.

Návrh bude v pátek předložený parlamentu jako občanská iniciativa, podpořená již 350 000 podpisy, ohlásil předseda odborového svazu Piotr Duda při oslavách výročí vzniku Solidarity. Stávky před 36 lety donutily komunistickou vládu souhlasit se vznikem prvních nezávislých odborů ve východním bloku.

Současná Solidarita má blízko k vládnoucí konzervativní straně Právo a spravedlnost, která má pohodlnou většinu v obou komorách parlamentu. Podle předsedy Dudy nicméně bude podpisová kampaň pokračovat až do chvíle, kdy zákon podepíše prezident Andrzej Duda.

V Polsku nejde o první pokus o zákaz nedělního prodeje, ale předchozí iniciativy neuspěly, přestože je podporovala vlivná katolická církev. Od roku 2007 v zemi platí zákaz prodeje o 12 státních a církevních svátcích.

Stánky i velkosklady

Podle návrhu se má zákaz vztahovat „na všechny objekty, v nichž se provádí prodej zboží a výrobků, a to v podobě obchodů, stánků, pultů, velkoskladů, skladů stavebnin či zásilkových domů“. Vztahoval by se také na frančízy, smluvní agenty a obchodní cestující.

Předloha nicméně podle televize počítá s řadou výjimek. Zákaz by se netýkal „zlaté“ a „stříbrné“ neděle před Vánoci, poslední předvelikonoční neděle, jakož i posledních nedělí v lednu, červnu a srpnu. Výjimku by za určitých podmínek mohly dostat i novinové kiosky, krámky se suvenýry, prodejny v hotelích a nemocnicích či obchody na letištích a nádražích.

TVN 24 připomněla, že v EU neexistují v tomto směru společné předpisy. Rozhodnutí o nedělním prodeji náleží členským státům, a tak v devíti z 28 zemí platí více či méně přísná omezení, v ostatních státech lze nakupovat dle libosti.