ČEZ

ČEZ | foto: Jan Strouhal, MF DNES

Za razií na ČEZ stojí Tykač

  • 91
Drží se pod krkem, dělají si naschvály, ale vzájemně se bez sebe zatím neobejdou. Řeč je o největším výrobci elektrické energie, státní firmě ČEZ, kterou vede Martin Roman, a obřím těžaři mosteckého hnědého uhlí Czech Coal, za nímž stojí uhlobaroni Pavel Tykač, Petr Pudil a Vasil Bobela.

To jsou nejdůležitější hráči sporu, který plíživě probíhá již několik měsíců a včera vyvrcholil razií Evropské komise v sídle ČEZ a dalších firem.

Ve sporu jde jak o ceny hnědého uhlí, které prodává Tykač a více než polovinu od něj kupuje právě ČEZ, tak o přerozdělení vlivu největších tuzemských i zahraničních hráčů v české energetice a teplárenství.

Hlad po elektrárnách

Czech Coal se snaží, aby od něj ČEZ kupoval uhlí do svých elektráren za co nejvyšší ceny, a zároveň by rád nějakou elektrárnu také sám získal. Výroba elektřiny z vlastního uhlí by pro něj totiž byla ještě ziskovější než jen jeho obyčejný prodej.

Tykač měl zatím smůlu. Jednání o cenách uhlí na příští roky se nepohnula a jeho eminentní zájem o elektrárnu Opatovice, kterou letos společně s dalším majetkem prodávala britská společnost International Power, překazili na začátku července finančníci ze skupiny J&T právě se státním ČEZ v zádech.

J&T získala opatovické energetické panství od Britů za 22 miliard korun s tím, že se o část kořisti bude dělit s ČEZ a francouzskou společností Dalkia. Tím se roztočí dlouhý kolotoč změn v české energetice.

Propojení energetických firem

Jaké vazby na sebe má ČEZ, Czech Coal a J&T? Podívejte se zde

Odplata vyšachovaného Tykače na sebe nenechala dlouho čekat. Czech Coal se nejprve pokusil zburcovat český antimonopolní úřad, a když u něj neuspěl, obrátil se na Evropskou komisi. Ta včera provedla razii s největší pravděpodobností hlavně na jeho podnět. Potvrzují to i lidé, kteří obor detailně sledují.

"Celá historie sporu je spjata s Czech Coalem. Jen mě překvapuje, že komise jednala tak rychle," říká Dean Brabec z poradenské firmy Artur D. Little. Mluvčí Czech Coalu připustila, že událost může se stížností souviset, ale oficiálně se k tomu firma nevyjádřila.

Evropská komise včera uvedla, že vyšetřuje ČEZ a J&T kvůli podezření na protiprávní jednání, které může zahrnovat vyloučení konkurence, omezování obchodu s hnědým uhlím a zvyšování cen na tuzemském velkoobchodním trhu s elektrickou energií. Více podrobností neuvedla. ČEZ i J&T pochopitelně jakékoli pochybení odmítají a situaci se spíše snažily zlehčovat s tím, že jde o běžnou záležitost.

Vyšetřování formalitou není

Šetření Evropskou komisí za asistence tuzemského antimonopolního úřadu však žádná maličkost není. Pokud by se podezření potvrdilo, mohou obě firmy dostat pokutu, která může dosahovat citelné části z jejich mnohamiliardových tržeb. A ohroženo může být samozřejmě i schéma přerozdělení vlivu v energetice, o jehož přesné podobě se již několik týdnů spekuluje.

Směny podílů v tuzemských energetických společnostech se mají účastnit ČEZ, Energetický a průmyslových holding (společný podnik J&T, PPF a Daniela Křetínského), francouzská Dalkia a německý EnBW. Tyto obchody by musely být rozloženy do několika kroků a oficiálně je firmy nechtějí příliš komentovat. Na jejich konci by však mělo být jasnější rozložení rolí v energetice a větší tržní síla na rošádě zúčastněných firem.

Daniel Křetínský

Daniel KřetínskýV roce 2003 se stal partnerem ve slovenské finanční skupině J&T a letos získal 20procentní podíl v nově budovaném energetickém holdingu, v němž jsou kromě něj J&T i finančníci z PPF. Byl to právě on, kdo J&T přeorientoval na energetický byznys a kdo dojednal s ČEZ řadu obchodů.

Hraje se například o Pražskou teplárenskou (měla by celá skončit v rukách francouzské Dalkie), Pražskou energetiku (v té by měl citelně posílil německý EnBW) či mělnickou teplárnu Energotrans (údajně ji chce ČEZ, jenž má v těsné blízkosti Elektrárnu Mělník a chce u ní stavět další plynové elektrárny).

J&T, respektive Energetický a průmyslový holding již získal elektrárnu Opatovice a díky výše uvedeným transakcím, v nichž bude muset také figurovat, by mohl získat část z utracených 22 miliard na nákup celého majetku International Power Opatovice zpět.

Pavel Tykač

Pavel TykačOd konce 90. let se neukazuje na veřejnosti (foto z roku 1995), ale své peníze vydělané v privatizaci zahálet nenechal. Investoval do Českých radiokomunikací a stejně jako J&T vydělal na růstu akcií ČEZ. V roce 2005 si koupil 49 procent v Mostecké uhelné, která tvoří základ jeho majetku. Dnes vlastní 50 procent.

Těmto obchodům je společné, že v nich nefiguruje Czech Coal s Tykačem. Dalo by se tak čekat, že se je dravý finančník bude snažit torpédovat. "Domníváme se, že Evropská komise zahájila řízení na základě naprosto nepravdivých informací, které jí podle všeho poskytla skupina Czech Coal," uvedl včera večer šéf komunikace Energetického a průmyslového holdingu Martin Maňák.

Miliardový spor nenechává stranou ani politiky. V létě Daniel Křetínský uvedl, že za "toskánskou aférou" stojí Czech Coal, který to následně odmítl. Sama J&T přitom v kauze také figurovala. Uhlobaroni a ČEZ však mají i společný zájem: prolomení limitů těžby uhlí. Myšlenka má v poslední době stále větší podporu. Je otázkou, zda aféra nenaruší společný postup obou hráčů.

Martin Roman                         

Martin RomanPolostátní ČEZ, kterému šéfuje, se dlouhodobě snaží získat vlastní zdroje uhlí pro své uhelné elektrárny. Zatím se energetický kolos nebyl schopen dohodnout na dodávkách po roce 2012 s bývalou Mosteckou uhelnou. S tou se hádá také kvůli elektrárně Počerady a kvůli prodeji
International Power Opatovice.