Za rychlost se většinou dost připlácí

-

Dost často se ale za rychlost platí. Pokud chce člověk rychleji absolvovat autoškolu a získat řidičský průkaz, s velkou pravděpodobností ho to bude stát víc, než když na něj nespěchá. Za expresní vydání pasu se také připlácí a ne málo - do druhého dne ho může cestovatel mít za 600 korun, do měsíce za třetinový obnos.

Podobně je to i s poštou - pětikilový balík posílaný obyčejnou poštou stojí 28 korun a při využití expresní pošty zaplatí zákazník 125 korun. Naopak cesta vlakem je stejně drahá, ať se jedná o osobní vlak nebo rychlík. Šedesát korun navíc stojí pouze komfortnější cestování vlakem Intercity nebo Eurocity.

U služeb je to trochu jinak, záleží nejen na charakteru služby, ale také na jejím provozovateli zda bude expresní přirážku požadovat či ne. "Když máme na skladě potřebná skla, zákazník neplatí žádný zvláštní poplatek za rychlost," říká Jaroslav Policar z firmy Lunettes Optika.

Najdou se ale jiné optiky, které budou účtovat za stejnou službu příplatek. Do ceny v těchto případech promlouvá trh a rychlostní příplatky se u jednotlivých firem výrazně liší. Vedle různé cenové politiky se na konečném účtu může přitom podepsat i čas.

Na zabouchnuté dveře doplatí nejvíc ten, komu se tato nesnáz přihodí ve svátek. Zaplatí až o třetinu více, než když ho potká podobná smůla ve všední den dopoledne. A platí to i opačně. Kdo potřebuje peníze na ruku například za prodej auta v bazaru, dostane až o třetinu méně, než kdyby nespěchal.


Témata: Autoškola, Vlak