Předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula

Předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Za třetinové odvody třetinová sádra, opřel se šéf odborů do OSVČ

  • 2842
Do výše odvodů na zdravotní pojištění, které státu platí OSVČ, se při jednání se členy vlády opřely odbory. „Jestliže někdo platí třetinu toho, co ostatní, tak by normální logické vysvětlení mělo být, že dostane asi jenom třetinu sádry nebo třetinu srdeční chlopně, a tak se to neděje,“ řekl předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula.

„Dali jsme najevo, že chceme už konečně vyřešit otázku plateb mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a OSVČ. Jestliže ve zdravotnictví chybějí prostředky, jestli je jasné, že OSVČ generálně přečerpají to, co do systému vloží, a nejsou solidární s nikým, tak požadujeme, aby došlo k nápravě této situace. Čím déle se to bude odkládat, tím déle bude trvat, než se do zdravotnictví dostane adekvátní částka,“ prohlásil šéf odborů.

Středula pak iDNES.cz řekl, že on sám není první, kdo při jednání s vládou použil termín o „třetinové sádře“. Tvrdí, že to už dříve zaznělo ze strany zástupců velkých zaměstnavatelů.

Vykopávání příkopů mezi podnikateli a zaměstnanci

Zástupce malých podnikatelů Středulův výpad zarazil. „Jedná se o opětovné vykopávání příkopů mezi podnikateli a zaměstnanci, což je velmi nebezpečné,“ reagoval na Středulův návrh Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR.

„Co je horší, není to podloženo fakty. Je třeba uvést, že třetina všech OSVČ pracuje ještě jako osoba závislá, čili odvádí dvakrát. Jedná se přesně o 290 tisíc podnikatelů z 850 tisíc aktivních OSVČ. Za další je třeba připomenout, že nemocnost zaměstnanců je o řád vyšší než osob samostatně výdělečně činných, přičemž nepředpokládáme, že podnikatelé se rodí zdravější. V neposlední řadě diskuse o nedostatku prostředků ve zdravotních pojišťovnách by neměla začínat u těch nejmenších, ale zejména v systému hospodaření pojišťoven samých,“ je přesvědčen Havlíček.

Středula řekl, že na jednání se zástupci vlády a zaměstnavateli projevil o jeho návrh zájem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. O kolik by se podle něj odvody OSVČ na zdravotní pojištění měly zvýšit, šéf odborů nevyčíslil.

Osoby samostatně výdělečně činné odvádějí zdravotní pojištění z vyměřovacího základu, kterým je polovina jejich daňového základu. Minimální měsíční záloha na zdravotní pojištění je pro letošek 1 797 korun. U zaměstnanců je vyměřovací základ úhrnem příjmů ze závislé činnosti. Z vyměřovacího základu se odvádí 13,5 %. Jednu třetinu (tedy 4,5 %) hradí zaměstnanec, zbytek zaměstnavatel.

Středula se také při jednání s vládou a zástupci zaměstnavatelů vyjádřil pro zvýšení plateb státu za důchodce, děti či nezaměstnané. „To, že někteří řekli na jednání tripartity, že nenavýší platbu za státní pojištěnce, tak takováto silácká prohlášení je dobré si ponechat až na chvíli, kdy se o tom bude politicky rozhodovat,“ řekl Středula. Na otázku, kdo z ministrů se proti navyšování plateb za státní pojištěnce vyslovil, šéf odborářů opáčil: „Ministr Babiš. Kdo jiný.“