Za tunelování penzí padlo šest let žaláře

  • 3
Bývalý šéf Garance - Vzájemného penzijního fondu Luděk Hůla už se vězení nevyhne. Pražský vrchní soud ho poslal na šest let za mříže, když v odvolacím řízení potvrdil rozsudek soudu nižší instance. Ten už loni uznal Hůlu vinným z mnohamilionového podvodu.

"Odvolání obžalovaného se jako nedůvodné zamítá," prohlásila předsedkyně senátu Božena Papežová.

Jednašedesátiletý Hůla bude pykat za to, že z fondu bez vědomí dalších členů vedení a akcionářů v roce 1997 převedl na své firmy 33 milionů korun. Vytunelovaný fond zůstal bez peněz a zkrachoval.

Obžaloba také podezírala Hůlu ze zpronevěry, od tohoto obvinění ho ale soud očistil. Zakázal mu však činnost ve statutárních orgánech penzijních fondů.

"Společenská nebezpečnost skutku je velmi vysoká," prohlásila loni předsedkyně senátu městského soudu Dana Pacholíková. Při výměře trestu soud přihlédl k věku obžalovaného a jeho dosavadní trestní bezúhonnosti.

Hůlovi hrozilo až dvanáct let vězení. Měl by jít do věznice s ostrahou.

Proti poslednímu rozhodnutí se už nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Hůla tuto možnost s obhájcem zváží.

"S rozsudkem nesouhlasím, protože si myslím, že ještě stále není spravedlivý a kriminalizuje podnikatelskou činnost a situaci, v níž jsme podnikali," prohlásil.

Peníze zmizely ve Švýcarsku
Na svobodě stíhaný bývalý předseda představenstva fondu Garance poskytl nejprve téměř 30 milionů korun firmě Medapa, jejímž byl většinovým vlastníkem, na nákup lékáren.

Peníze pak v podobě jednoho milionu dolarů putovaly na účet Ericha Badera do Švýcarska, který za ně měl nakoupit vkladovou technologii. Místo toho s penězi zmizel.

Švýcaři vydali na Baldera zatykač a Hůla tam na něj podal trestní oznámení. Medapa, majoritní akcionář Garance, peníze fondu nikdy nevrátila.

Později Hůla podle soudu odčerpal z Garance asi tři miliony korun do firmy Neofarma. Stejně jako u Medapy ale podle soudu finanční krytí sítě lékáren jen předstíral.

Vymahač stojí před soudem
Suma měla být po dohodě s Vlastimilem Gálikem použita na vymáhání milionu dolarů, který skončil u Badera. Gálik se podle Pacholíkové zodpovídá z trestné činnosti u královéhradeckého soudu.

Gálik pak vrátil asi dva miliony korun, které Hůla poslal na účet do Spojených států. "Obžalovaný neví, čí je to účet, na koho je vedený," podivovala se Pacholíková.

"Smyslem přesunu peněz byla účast na jakýchsi blíže nespecifikovaných operací, jejichž cílem bylo zhodnotit částky o desítky procent," je přesvědčen soud.

Pacholíková připustila, že se Hůla mohl stát obětí podvodu Badera a dalšího zprostředkovatele. Podle ní to ale obžalovaného viny nezbavuje. Konstatovala také, že Hůla obohatil jiné lidi, nikoli sebe.

"Neobohatil jsem se, byl to pouze podnikatelský krach," hájí se Hůla. Do fondu prý vložil 4,5 milionu korun ze svých prostředků. Viní z problémů i stát, který tehdy prostřednictvím zdravotních pojišťoven dlužil Medapě za léky přes 85 milionů korun.

Penzijní fond Garance vznikl v roce 1995, od ledna 1999 byl v likvidaci a dosud neskončilo konkurzní řízení. O náhradě škody klientům soud nerozhodoval. Ve fondu bylo asi 4 400 lidí.

,