Německý ústavní soud.

Německý ústavní soud. | foto: Reuters

Záchranný fond ESM může začít fungovat. Ústavní soud ho Německu povolil

  • 49
Německo může přijmout záchranný fond eurozóny ESM a fiskální pakt Evropské unie. Rozhodl tak dnes Spolkový ústavní soud v Karlsruhe. Euro po verdiktu zpevnilo a vůči dolaru bezprostředně po vynesení rozsudku vystoupilo až na své čtyřměsíční maximum.

Pro záchranný fond to znamená, že bude moct začít fungovat. Německý ústavní soud tak odmítl hlasy, které před zavedením trvalého fondu varovaly. Kritici argumentovali tím, že ESM může pro Německo znamenat bezednou díru, do které budou sypat peníze na záchranu zadlužených jihoevropských států eurozóny.

Politici jsou nadšeni

"Německo dnes znovu vyslalo do Evropy silný signál," reagovala na verdikt soudu v Karslruhe kancléřka Angela Merkelová. Podle ní otevřel cestu k fungování ESM i smlouvy o rozpočtové odpovědnosti v EU. "Je to dobrý den pro Německo a dobrý den pro Evropu," dodala kancléřka v projevu před poslanci.

Za "moudré rozhodnutí v proevropském duchu naší ústavy" označil verdikt ústavních soudců také německý ministr zahraničí Guido Westerwelle.

Přivítal ho rovněž předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert i vedení obou největších opozičních stran, sociálních demokratů a Zelených, které zákony o ESM a fiskálním paktu podpořily už při schvalování v německém parlamentu na konci června.

Dokončení ratifikace ESM však soud podmínil zárukami, že německé garance ve fondu nepřekročí nynější výši a že němečtí poslanci
budou dostatečně informováni o jeho činnosti.

Vedení stálého záchranného fondu eurozóny (ESM) se poprvé sejde 8. října v rámci jednání ministrů financí, takzvané Euroskupiny. Řekl to dnes předseda Euroskupiny Jean-Claude Juncker.

Německo je poslední zemí eurozóny, která Evropský stabilizační mechanismus, jak se fond se 700 miliardami eur (přes 17 bilionů Kč) nazývá, ještě neratifikovala. Bez přistoupení Německa nemohl ani začít pracovat.

Německý parlament vznik ESM stejně jako smlouvu o rozpočtové odpovědnosti schválil na konci června. Okamžitě je ale u ústavního soudu napadli jejich odpůrci, kteří tvrdí, že tato opatření jsou v rozporu s německým ústavním pořádkem a porušují práva německého parlamentu.

Soud v Karlsruhe však zamítl jejich požadavek na vydání předběžného opatření, které prezidentu Joachimu Gauckovi zakáže příslušné zákony podepsat. Podmínil to však mimo jiné tím, že záruky Německa v ESM nepřekročí nyní plánovaných 190 miliard eur (4,7 bilionu Kč).

Fiskální pakt, který kromě Británie a Česka podepsaly všechny zbývající vlády EU a zavázaly se v něm dodržovat pravidlo vyrovnaných nebo přebytkových rozpočtů, může vstoupit v platnost po ratifikaci 12 ze 17 státy eurozóny. Zatím ho přijalo 11 zemí, ale jen sedm členů měnové unie.

Euro je na čtyřměsíčním maximu

Euro po verdiktu německého ústavního soudu zpevnilo a vůči dolaru bezprostředně po vynesení rozsudku vystoupilo až na 1,2874 USD. O zisky ale záhy přišlo, když začal soud číst podmínky, za kterých může Německo přijmout navrhovaná protikrizová opatření. Obecně se však má za to, že fiskálnímu paktu ani aktivaci Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) by nemělo nic stát v cestě.

Po výstupu na 1,2874 USD euro později oslabilo na 28,40 USD, i tak ale zůstává blízko čtyřměsíčního maxima. Měna se později rozkolísala a vrátila se k růstu. Ten ji vynesl na zhruba 1,2889 USD.

,