Na Ostravsku, které se dlouhodobě potýká s nezaměstnaností, hrozí ztráta zaměstnání dalším tisícům lidí. (ilustrační snímek)

Na Ostravsku, které se dlouhodobě potýká s nezaměstnaností, hrozí ztráta zaměstnání dalším tisícům lidí. (ilustrační snímek) | foto: OKD

Vláda se děsí katastrofy na Ostravsku, chystá záchranný plán

  • 1140
Vláda chystá plán, jak zabránit sociální katastrofě na Ostravsku. V regionu, kde je dlouhodobě rekordní nezaměstnanost, nyní hrozí další velké propouštění. O práci by mohlo přijít až 71 tisíc lidí. Vláda proto navrhuje snížení cen elektřiny pro obří firmy i státní pomoc OKD.

Snížení cen elektřiny pro největší české průmyslové podniky, "zestátnění" krachujícího Dolu Paskov, což by státní kasu mohlo vyjít až na šest miliard korun, nebo odložení povinných investic do ekologie, aby se firmám v Moravskoslezském kraji dočasně ulevilo a neodtékaly z nich teď tolik potřebné peníze.

Plán na odvrácení sociální katastrofyČtěte v pátek, 13. 9.

MF DNES v počítači
MF DNES pro iPad a iPhone

To jsou některé z návrhů, které mají předejít úpadku Moravskoslezského kraje. Ten je na pokraji propasti a jeho pád by mohl přerůst až v 71 tisíc nových nezaměstnaných. To by pro region s dlouhodobě vysokou nezaměstnaností byla tvrdá rána (více o propouštění na Ostravsku čtěte zde).

Návrhy z dílny ministerstva průmyslu a krizové skupiny pro řešení situace v kraji, které MF DNES získala, se už od příštího týdne začne zabývat vláda. Rozbuškou celé situace je gradující napětí kolem Dolu Paskov, jenž patří černouhelné společnosti OKD, v níž má nepřímo podíl také miliardář Zdeněk Bakala. OKD uvažuje o zavření prodělečného dolu, což by v příštím roce  poslalo na úřad práce 2 500 lidí. Jenže s úpadkem navázaných profesí by číslo záhy vyletělo o dalších pět tisíc.

Doly, hutě, pak ocelárny

OKD má finanční problémy kvůli nízkým cenám uhlí, což způsobila evropská recese i levné dovozy z USA. Spolu s touto firmou ovšem trpí i další průmysloví obři v regionu, závislí na vývoji ekonomiky.

Vládní materiál s variantou zavření Dolu Paskov počítá jako s reálnou, zároveň ovšem propočítal i katastrofickou variantu, při níž by padlo celé OKD, z Česka by odešly hutě ArcelorMittal a skončil by také výrobce oceli Evraz. Výpověď by pak dostalo dohromady neuvěřitelných 71 tisíc lidí.

Vláda chce co nejdřív takovému scénáři předejít nebo alespoň vybrat vhodnou variantu řešení z několika odborných návrhů. Na stole tak bude mít například významné snížení výše příspěvku na obnovitelné zdroje energie pro velké odběratele, a to k hranici 150 až 200 korun za MWh od přespříštího roku. Firmám by to zlevnilo elektřinu, dnes je příspěvek více než dvojnásobný. Pochopitelně by to znamenalo velké náklady pro státní rozpočet.

Materiál také dává dvě varianty řešení situace na Dolu Paskov. Jedna počítá se zapojením státu, druhá s tím, že krizi vyřeší samo OKD (více čtěte zde). "Hlavní varianta je, že to musí řešit vlastník," říká ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala s tím, že se ještě propočítávají různé varianty řešení situace.

"Současní vlastníci vydělali na OKD desítky miliard, snad si něco nechali na horší časy, to je snad běžná praxe," dodal ministr. Horníci by zásah státu přivítali.

Návrhy na záchranu Ostravska dostane vláda na stůl příští týden. "Je všeobecná snaha najít řešení ještě za mandátu této vlády nebo alespoň vypracovat možnou variantu řešení," uvedl Jan Hrubeš, mluvčí vlády Jiřího Rusnoka. V jeho realizaci by po volbách pokračovala vláda nová.

,