Začíná boj o zlaté židle v Bruselu

  • 7
Desetitisíce až statisíce lidí se budou ucházet o místa úředníků v institucích Evropské unie. Úspěšné aspiranty čekají velice slušné mzdy: od dvou tisíc eur (přibližně 60 tisíc korun) v nejnižší kategorii "poslíček" přes vysokoškolsky vzdělané mladé úředníky s platem čtyři až šest tisíc eur (120 až 180 tisíc korun).

První vlna nových konkurzů bude vyhlášena v nejbližších dvou týdnech. Na Čechy vyjde zhruba 600 postů z celkového počtu šest tisíc pracovních nabídek.

Dánský ředitel Evropského úřadu pro výběr zaměstnanců Erik Halskov má očividně hrůzu z davové psychózy, jež by se mohla zmocnit některých zemí. Je si dokonale vědom toho, že do dřívějšího konkurzu na prvních tisíc míst se přihlásilo 25 tisíc uchazečů z deseti zemí vstupujících do Evropské unie. V tomto případě šlo navíc jen o dočasný pracovní poměr.

Tentokrát bude v sázce pětkrát více zlatem vystlaných židlí.

Podle Halskova by se měli hlásit jenom ti zájemci, kteří si jsou jisti dokonalou znalostí jednoho z pracovních jazyků. Těmi jsou angličtina, francouzština nebo němčina. Stovka zaměstnanců úřadu chystá v současné době první várky "předvýběrových“ testů.

"Půjde-li vše jako ve snu, nabídneme institucím okamžitě po vstupu seznam dokonalých kandidátů,“ uvedl Halskov.

O vyhlášení konkurzů se dovědí zájemci na stránkách - ZDE. Veškerá komunikace se nejprve povede pouze po internetu a zde se také zájemci z Česka dozvědí, kam se dostavit na pohovory. Ty by se měly konat v Praze a v Brně zřejmě v říjnu.

To se týká pouze těch, kteří vyjdou úspěšně z počítačového hodnocení. Pak bude následovat předvýběrový test. V první části bude uchazeč odpovídat na tři otázky - jedna bude o EU, druhá prověří jeho logické uvažování a psychiku a třetí jeho specializaci. Poté bude následovat písemná zkouška v jednom z cizích jazyků.

"Ti lidé musejí být schopni pracovat od prvního dne. Musejí perfektně rozumět a komunikovat. Nějaká dodatečná výuka jazyků nepřipadá v úvahu,“ vysvětlil Halskov.

Maraton konkurzů budou muset absolvovat i ti, kterým už EU práci nabídla. Z většiny bruselských zastoupení kandidátských zemí budou v příštích týdnech odcházet specialisté do příslušných ředitelství Evropské komise.

Co čeká jednotlivé profese po vstupu do EU?
Čtěte ve zvláštní příloze