Firmy na burzách hlásí výsledky, první čísla rozhodnou o náladě a určí další vývoj ekonomik.

Firmy na burzách hlásí výsledky, první čísla rozhodnou o náladě a určí další vývoj ekonomik. | foto: Profimedia.cz

Začíná rozhodování o vývoji krize, firmy na burzách hlásí výsledky

  • 6
Budou výsledky nejdůležitějších firem na světě velmi špatné, nebo jen špatné? O vývoji cen akcií a od toho odvozených hlavních světových ekonomik na příští měsíce se začíná rozhodovat už dnes. V USA totiž startuje ohlašování hospodářských výsledků velkých firem za první čtvrtletí letošního roku.

Investoři vědí, že čísla budou špatná, a proto je zajímají hlavně detaily, z nichž půjde usuzovat na budoucí výhled.

Jako první oznámí své výsledky největší hliníkářská firma ve Spojených státech – Alcoa. Čeká se prodělek ve výši 398 milionů dolarů. Kvůli krizi propadla poptávka po všem kovovém – od kol náklaďáků až po pivní plechovky. Investoři teď čekají, zda už firma uvidí známky oživení.

Dohady o tom, zda již ekonomika dosáhla svého dna a alespoň akciové trhy, které předbíhají vývoj reálné ekonomiky, se začnou definitivně zvedat, nabírají na intenzitě.

Newyorská burza v posledních čtyřech týdnech sice rostla a index složený z pěti set největších amerických firem Standard & Poor’s posílil o čtvrtinu, ale nejznámější investoři a uznávaní ekonomové jsou zatím do budoucna pesimističtí.

"Je to závod na medvědím trhu. Ekonomika se z nejhoršího stále nevzpamatovala," uvedl včera pro Bloomberg miliardář maďarského původu George Soros, jenž zbohatl na spekulacích s britskou librou.

Podobně smýšlí také slavný analytik Mike Mayo, jenž je na trhu od devadesátých let známý svými negativními predikcemi, které bohužel vycházejí. "Banky sice vybředávají z finanční krize, ale v tomto a příštím roce jim hrozí problémy s nesplácenými kreditními kartami a průmyslovými úvěry," říká Mayo, jemuž konkurenční analytici, kteří s ním nesouhlasí, přezdívají "Majonéza".

Mezi ně patří například Dick Bove, podle něhož už americká ekonomika dosáhla dna a situace se bude jen zlepšovat. Odpovídaly by tomu výsledky finančních institucí, které si jako celek na americké burze za poslední měsíc připsaly přes čtyřicet procent.

Vyplatí se tedy investovat do akcií, nebo je čas po jejich krátkodobém posílení znovu prodávat? "Krátkodobým investorům radím koupit akcie, protože akciové trhy pravděpodobně v příštích několika týdnech porostou. Ale nejde o dlouhodobý trend, následovat bude pokles. Ovšem už ne tak hluboký jako v minulých měsících," uvedl pro MF DNES Paul Donovan, globální ekonom UBS Investment bank.

"Je to divadlo pro novináře a nezkušené investory," říká k podobným prohlášením soukromý investor Jiří Psota. Podle něj jsou interpretace typu – ztráta byla menší, než jsme očekávali – jen zavádějící, protože vyvolávají falešný optimismus.

"Ztráta je ztráta. Poslední růst vyvolalo jen prohlášení Citigroup, že by možná mohla být zisková. Ale to je směšné," dodává Psota. Podle něj za dosavadním růstem může být také jen snaha velkých investičních fondů a bank dobře se zbavit nechtěných akcií. To mohou udělat přes vyvolání optimismu na trhu díky svým investičním doporučením, které následně reprodukují média.

Například Marc Faber, jenž před několika týdny z pozice významného investora radil nakupovat akcie, což o ně vyvolalo vlnu zájmu a růst jejich cen, teď dává zpátečku. "Potřebujeme nějakou korekci – o pět až deset procent. Pak bude možná zase prostor pro růst až do července," uvedl v Singapuru pro televizní vysílání Bloombergu.

Tvrdá data zatím na podložený růst neukazují: nezaměstnanost v USA je nejvyšší od roku 1983 a roste, ceny tamních nemovitostí aktuálně meziročně spadly o 19 procent. "Zatím začátek býčího trhu nevidím. Ten začíná výraznějším růstem bankovních akcií a to se neděje," říká Ludvík Turek, obchodník s akciemi a majitel společnosti Czechwealth.

,