Nejzadluženější obec v ČR Prameny musela v dražbě prodat i budovu obecního...

Nejzadluženější obec v ČR Prameny musela v dražbě prodat i budovu obecního úřadu.. | foto: MF DNES

Zadlužené obce mají naději, pomocnou ruku jim podá Ministerstvo financí

  • 35
Ministerstvo financí plánuje pomoci předluženým obcím. Podle nového plánu by měly možnost projít oddlužením, v rámci kterého by s posvěcením soudu splatily část dluhů a následně mohly plnohodnotně fungovat dál.

V naší obci probíhá výstavba 52 chráněných bytů z podstatné části financovaná formou dotace od MMR, píše na svém webu 220hlavá obec Turovice na Přerovsku. Z výstavby Penzionu Slunce, která započala v roce 2006, vzešel dluh 84 milionů, který s sebou povleče několik let.

Ministerstvo financí poslalo tento týden do připomínek Analýzu řešení platební neschopnosti územních samosprávných celků. Navrhuje v ní, aby byl obcím umožněn úpadek a oddlužení. "Navrhuje se umožnit v insolvenčním zákoně úpadek obce a stanovit způsob jeho řešení reorganizací nebo oddlužením a teprve v návaznosti na získané zkušenosti zvážit možnost a potřebu řešit úpadek kraje," uvádí se v materiálu.

Stát to neřeší poprvé, v minulosti se problémem zabývalo vnitro. Návrh na oddlužení by schvaloval soud, obec nebo kraj by mu musely předložit věrohodný scénář, jak splatí maximum dluhu ve stanovené době, nejméně však 30 procent.

Na splácení dluhu by dohlížel insolvenční správce

Pro oddlužení fyzických osob je doba pět let, u obcí se zatím diskutuje. "Nevidíme důvod, proč k územním samosprávným celkům přistupovat méně příznivě než k ostatním dlužníkům," uvedla Jana Jurenčáková, předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR, které sdružuje menší obce.

Obec by během oddlužování musela začít vybírat od občanů všechny myslitelné poplatky a na její splácení by dohlížel insolvenční správce jmenovaný soudem. Zbytek dluhu by jí pak byl prominut. Kdyby oddlužení soud neschválil, byla by situace stejná jako dnes: obec by splácela věřitelům až do úplného umoření. Obec by zanikla jen v případě, že by ve volbách nikdo nebyl zvolen do zastupitelstva; byla by pak přičleněna k sousední obci.

"Institut oddlužení by přiměl věřitele k racionálnímu jednání s obcí-dlužníkem, což teď neplatí," vysvětluje Věra Kameníčková z Czech Credit Bureau, organizátora úvěrových registrů (firma sleduje hospodaření obcí). Pokud totiž věřitel nastaví výši splátek tak, aby obec byla schopná ze sdílených daní splácet, ale úroky budou nabíhat rychleji, může dluh splácet teoreticky donekonečna.

Nejzadluženější obce mají novou naději

Oddlužení by uvítaly Prameny na Karlovarsku. Obec se zadlužila na nepovedeném projektu stáčírny minerálních vod. Většina obecního rozpočtu 1,6 milionu jde rovnou exekutorům, obstavený je i majetek obce. "Provoz obce stojí kolem padesáti tisíc korun ročně, nedostáváme plat, platíme jen nejnutnější výdaje, svítíme jen část noci," líčí starostka Michala Málková, která se po třech letech úřadování správce řízení obce ujala (více o zadlužení obce Prameny čtěte zde).

Obce Bublava a Turovice doufají, že peníze vysoudí na firmách, které projekty stavěly a údajně pochybily. Bublava nedávno vyhrála soud se Skanskou, ta se však odvolala. Obec Turovice na soud čeká. Podle starosty Pavla Baďury firma požadovala vícenáklady a neměla vůli stavbu dokončit. "Obec kvůli prodlení nedodržela dotační podmínky a má dotaci vrátit spolu se stoprocentním penále," říká.

Ministerstvo financí hospodaření obcí sleduje a každoročně obesílá ty, které vykazují podle jeho ukazatelů rizikové hospodaření; chce po nich zdůvodnit neuspokojivý stav. Letos jich obešle 44. U většiny je riziko jen dočasné.