Zahraniční firmy napadají soutěž o doly

  • 12
Zahraniční zájemci o koupi státních podílů v hnědouhelných dolech žádají od vlády vysvětlení, proč vypadli z tendru. Pokud jej nedostanou, hrozí žalobou. "Průběh soutěže na prodej dolů považuji za skutečný skandál," prohlásil ve středu Jacques Sicotte, zástupce kanadské Independent Power.

Ta se spolu s tureckou těžební firmou Demir Group ucházela o Severočeské doly.

Společnosti si podle něho cení hodnotu státního podílu v dolech 55,4 procenta akcií minimálně na 6 až 7 miliard korun. To je dvakrát více, než jsou dosud známé nabídky i očekávání ministerstva financí.

O jasné vysvětlení vyřazení z tendru požádala také britská International Power. Výběrová komise odmítá jakékoli pochybení. Důvody, proč z předkvalifikačního kola soutěže byla většina z celkem 12 uchazečů vyřazena, jsou známy pouze z neoficiálních zdrojů.

"V dopisech, které zájemci dostali, skutečně důvody jejich vyřazení nejsou. Ale o tom rozhodla výběrová komise," prohlásila mluvčí Fondu národního majetku Lucie Krainová. Fond je majitelem prodávaných akcií a vyhlašovatelem tendru.

Šéf komise a náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Srba říká, že pokud jde o Demir Group, její nabídku vyřadili na základě stanoviska právního poradce. "Toho si najímá FNM, proto důvody vyřazení musí sdělit on," uzavřel kruh Srba.

Fond národního majetku podle mluvčí Krainové nyní připravuje pro turecko-kanadské konsorcium návrh odpovědi, proč z tendru vypadlo. Podle neoficiálních informací Demir Group nedodala plné moci některých zástupců. U International Power prý sice podmínky tendru splňuje jeho dceřiná firma, nabídku však podala mateřská společnost.

Do druhého kola, které začne již příští týden, postupuje pět zájemců, již budou předkládat strategický záměr a nabídnou konkrétní cenu za akcie. V pátek má komise určit, jakou váhu při rozhodování bude mít cena a jakou podnikatelský záměr.