Zahraniční obchod se vrátil do minusu

  • 6
Po záříjovém překvapení v podobě více než dvoumiliardového přebytku se obchod Česka se zahraničním v říjnu vrátil do záporných čísel. Výsledek byl sice lepší než ve stejném měsíci loni, schodek 11 miliard korun ale vypovídá o zpomalení poptávky.

"Varující je klesající tempo růstu vývozu do Německa a dalších zemí Evropské unie. Export do Německa se sice meziročně zvýšil téměř o čtyři procenta, je to ale méně než v první polovině letošního roku," upozornil David Marek z Patria Finance.

Připomněl, že k sousedům u západní hranice putuje 38 procent českého exportu. Na růstu zahraničního obchodu se opět podílely zejména stroje a dopravní prostředky. Jejich dovoz stoupl o 9,2 a vývoz o 13,2 procenta.

"Objem měsíčních dovozů i vývozů dosáhl historicky rekordních úrovní. To znamená, že se tuzemské ekonomice zatím daří překonávat globální recesi," míní Pavel Sobíšek z HVB Bank.

Nejvíce se ale zvýšil objem vývozu výpočetní techniky, telekomunikačních zařízení a průmyslových strojů.

"Vývozy vzrostly o 10,1 procenta a odrážejí tak relativně dobrou exportní výkonnost domácích podniků. Domnívám se však, že je to na dlouhou dobu poslední příznivé číslo o růstu produkce domácích výrobců," komentuje Ivo Nejdl z Raiffeisenbank.

Pasivum obchodní bilance bylo o pět miliard nižší než v říjnu loňského roku. Tradičně se na něm podepsal dovoz surovin, polotovarů a chemických výrobků a zemědělského a potravinářského zboží.

Celkový deficit, který od ledna do října stoupl na 91,7 miliardy korun, byl o 2,4 miliardy vyšší než za deset měsíců loňska.

Marek upozorňuje, že dvoudenní odstávka výroby ve Škodě Auto na konci října se projeví v listopadových exportních ukazatelích. "Podle našich předběžných propočtů by tento faktor mohl prohloubit schodek obchodní bilance o jednu až 1,5 miliardy korun," dodal.

Obchodní bilance podle něj nepředstavuje v krátkodobém horizontu hrozbu pro stabilitu české ekonomiky. Podobný názor má také Sobíšek. "Výsledky zahraničního obchodu se z hlediska ekonomiky jeví jako převážně pozitivní. Nedávají centrální bance žádný důvod k uvolnění úrokových sazeb," uzavírá analytik HVB Bank.