Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Zahraniční těžaři přišli do Česka hledat plyn v břidlicích

  • 7
Zahraniční těžaři se vydali hledat do Česka plyn. Že jsou v tuzemsku dosud neobjevená ložiska zemního plynu v břidlicích, doufají hned dvě společnosti: australská BasGas a britská Cuadrilla Resources.

Informují o tom Lidové noviny.

Firmy požádaly ministerstvo životního prostředí o udělení licencí k průzkumu ložisek plynu v horninách. Cuadrila chce plyn hledat poblíž Valašského Meziříčí, BasGas mezi Prahou a Berounem, na území o rozloze 93 kilometrů čtverečních jižně od dálnice D5.

Výskyt plynu v břidlicích zatím v České republice nikdo systematicky neprověřoval. Těžba plynu z břidlic se v posledních deseti letech dynamicky rozvíjí ve Spojených státech amerických, během letošního roku má těžba začít i ve Velké Británii a na Ukrajině.

Pokud by se zemní plyn na českém území objevil, mohlo by to Česku pomoct snížit závislost na jeho dovozu z Ruska.

Tato těžba je poměrně novou metodou, ekologové se jí ale obávají.  "Při těžbě plynu z břidlic musíte narušit horninu pomocí speciálních chemikálií a neustále vrtat. Část chemikálií může znečistit podzemní zdroje pitné vody," upozornil Darek Urbaniak z ekologického hnutí Přátelé Země.

"Dle mé zkušenosti je mírnou zátěží proces hloubení, který trvá zhruba tři měsíce. Samotný provoz je zcela tichý a málokdo si jej všimne. Také používané chemikálie jsou neškodné," namítá odborník na těžbu ropy a plynu Stanislav Benada.

"Podle žádostí o stanovení průzkumného území by nejprve měl být na základě studia dostupných archivních dat zpracován strukturně-geologický model oblasti, který by byl následně zpřesněn povrchovými nedestruktivními geofyzikálními pracemi. Tyto práce by vymezily menší pilotní území, v němž bude odvrtán vrt," uvedla mluvčí ministerstva Michaela Jendeková.

Vyřízení žádosti ale komplikuje složitá legislativa, a tak je podle listu ještě předčasné mluvit o snížení energetické závislosti.

"Vyhloubení vrtu zabere tři až čtyři měsíce, zkoušky také. Velmi zajímavé ložisko lze začít těžit zhruba za rok, častěji to trvá dva až tři roky," dodává Stanislav Benada, ředitel hodonínského Muzea naftového dobývání a geologie a v současnosti též poradce Cuadrilly.