Koruna, investice. Ilustrační snímek

Koruna, investice. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zájem lidí o státní dluhopisy opadá, státu půjčují méně než loni

  • 218
Státní dluhopisy už lidi nelákají tolik jako loni, kdy je resort financí nabídl občanům vůbec poprvé v historii. Zatímco na podzim lidé státu půjčili 20,4 miliardy Kč, letos zatím "jen" 15,5 miliardy. Podle ministerstva to je úspěch, podle ekonomů je však zřejmé, že novinka se okoukala a už tolik netáhne.

Ačkoliv si lidé mohou dluhopisy z druhé emise objednat naposledy ještě dnes, z čísla ministerstva financí aktualizovaného ke čtvrtečnímu poledni je zřejmé, že loňský úspěch se opakovat nebude.

Investice

Kolik vám spořicí dluhopisy vynesou, si spočítejte zde.

Loni na podzim totiž ministerstvo odhadovalo, že lidem půjčí zhruba 10 miliard korun. Zájem lidí ovšem původní odhady rychle převálcoval, a tak ministerstvo muselo lhůtu na objednávání cenných papírů zkrátit. Dnes k žádnému zkrácení nedochází a objem objednávek je zhruba o čtvrtinu menší než loni.

Dluhopisy se "okoukaly"

Podle ekonomů tomu nahrává více věcí. "Chybí efekt novinky. Mnoho lidí, pro které byly spořicí dluhopisy atraktivní, si je nakoupili už v prvním kole," říká hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Kdo dluhopisy nabízí

Posledním dnem upisovacího období, kdy bude možno objednávat spořicí státní dluhopisy, je čtvrtek 31. května 2012.

Zájemci si mohou objednávat spořicí státní dluhopisy na zhruba 400 pobočkách České spořitelny, Československé obchodní banky, Komerční banky a J&T Banky

Peníze za objednané dluhopisy musí být připsány na účet distributorů do pěti pracovních dnů od ukončení upisovacího období, tedy do 7. června.

Kam chodí lidé pro dluhopisy nejčastěji:
ČSOB zatím eviduje objednávky ve výši 6,7 miliardy Kč. Největší zájem je o diskontované a reinvestiční.
Česká spořitelna - 5,9 miliardy Kč
Komerční banka
- 1,6 mld. kč
J&T Banka
- údaj nezveřejnila

Podle analytika společnosti Cyrrus Jana Procházky se zájem snížil také kvůli nejasné ekonomické situaci. Podobně mluví i Michal Valentík z ČP Invest. "Naše hospodářství není v nejlepší kondici, proto dluhopisy s delší dobou splatnosti nejsou preferovány jako na podzim, kdy se zdálo, že dluhová krize je za námi," říká hlavní investiční stratég ČP Invest. "Dluhopisy s kratší dobou splatnosti mají navíc významného konkurenta ve spořicích a termínovaných účtech," dodává.

Podle obchodního ředitele Conseq Investment Management Lukáše Váchy hraje v nižším zájmu roli také relativně nízká likvidita, kdy dluhopisy lze před splatností prodat jen v poměrně řídkých, dopředu stanovených termínech a se ztrátou podstatné části výnosu. "Tento faktor limituje do značné míry i zájem veřejnoprávních institucí, které většinou potřebují vyšší flexibilitu investovaných prostředků," vysvětluje Vácha.

Celkově je podle něj ale emise úspěšná. "Emisní potřeba státu činí letos zhruba 150 miliard korun, podíl deseti procent na jednu jedinou emisi nového nástroje není rozhodně špatný výsledek. Ministerstvo financí tak může být spokojeno."

Ministr financí spokojenost potvrdil. "Již jsme splnili cíl, který jsme si pro letošní rok ve strategii financování státního dluhu stanovili v rozmezí 10 až 20 miliard Kč na jednu emisní sérii. S výsledkem jsme proto spokojeni a emisi plánujeme zopakovat na podzim," uvedl Miroslav Kalousek.