Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Zájemce o koupi Sklo Bohemia možná prověří BIS

  • 2
Bezpečnostní informační služba možná prověří lidi, kteří se angažovali mezi zájemci o koupi zkrachovalých skláren ve Světlé nad Sázavou. Poslanci dnes k tomuto kroku vyzvali vládu. Zároveň chtějí, aby se vláda situací kolem prodeje podniku zabývala na své nejbližší schůzi.

S návrhem přišel předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. Nelíbí se mu okolnosti prodeje skláren novému majiteli, kterým se v úterý stala firma Vivaria.

"Podle našich informací došlo ke krokům které vzbuzují velkou pochybnost o průhlednosti celého procesu," prohlásil Svoboda. Prý se obává, že za novým majitelem stojí ti samí lidé, kteří sklářský podnik přivedli ke krachu. "Chci proto prověřit, kdo je za těmi firmami," uvedl Svoboda.

Ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že kauzou by se měla zabývat policie. Pokud se tak už neděje, podá prý podnět policejnímu prezidentovi.

Ministr průmyslu Vladimír Tošovský o prodeji skláren řekl, že jde o standardní soudní řízení. Varoval proto před nepřípustným zasahováním do nezávislostí soudní moci.

Mluvčí BIS Jan Šubert MF DNES řekl, že služba sama automaticky sleduje, co se odehrává ve vrcholných patrech ekonomiky. "Nadto nám může vláda či prezident v intencích tohoto zákona zadávat konkrétní úkoly. Stává se to a není to nic výjimečného. Naším úkolem je chránit strategické ekonomické zájmy republiky," uvedl.

Prodej napadne neúspěšný zájemce

Za pražskou firmou Vivaria stojí podnikatel Lubor Červa, který figuruje v dalších dvou společnostech zabývajících se obchodem, realitní činností a výrobou textilu. Podle obchodního rejstříku vznikla Vivaria před devíti lety a její základní kapitál činí 100 tisíc korun. Zabývá se zpracováním dřeva, zprostředkovatelskou činností a působí také v oblasti služeb.

Rozhodnutí věřitelského výboru o prodeji skláren je proti srsti také světelskému podnikateli Jiřímu Huderovi. Ten je jedním z jednatelů Crystal Bohemian Company a prodej chce právně napadnout. Tvrdí, že podle písemného sdělení insolvenční správkyně Heleny Horové končila lhůta pro zvyšování cenových nabídek v pondělí s tím, že je tento termín konečný a po jeho uplynutí už žádná další jednání o navyšování nabídek nebudou, napsala ČTK.

V úterý byl ale Hudera znovu vyzván k navýšení nabídky, a to telefonicky, jak uvádí, aniž by byl na zahájení další licitace předem upozorněn. Cenu prý nejprve navýšil na 155 milionů korun, ale k dalšímu zvyšování už přistoupit nechtěl, protože se neměl možnost dohodnout s druhým jednatelem firmy.

Světelské sklárny byly součástí zadlužené skupiny Bohemia Crystalex Trading (BCT). Většině sklářů skončil pracovní poměr do začátku letošního února. Na majetek skláren bylo do 29. května podáno 13 nabídek. Věřitelský výbor pak pokračoval ve vyjednávání o kupní ceně se třemi nejvážnějšími zájemci, všichni deklarovali zájem o obnovení výroby skla.

,