Zájemců o privatizaci ubývá

  • 7
Řady uchazečů o koupi státních podílů v největší privatizační akci v historii země, koupi elektroenergetiky, plynárenství a rafinersko-petrochemického holdingu Unipetrol, prořídly. Zájemci měli do pátečního poledne předložit návrhy kupních smluv, u Unipetrolu i cenovou nabídku. V případě elektroenergetiky se soutěž s největší pravděpodobností zúží na dva poslední uchazeče - největší evropskou firmu v oboru Electricité de France a dvojčlenné italsko-španělské konsorcium ENEL a Iberdrola.

Nabídku podala ještě britská International Power, která až do čtvrtka vystupovala v konsorciu s americkou NRG. Američané však kvůli potížím elektroenergetiky v USA po pádu kolosu Enron z privatizace odstoupili. International Power dává nabídku jen za uhelné elektrárny a přibrala si British Energy, jež se chce ucházet o jadernou energetiku a německý E.ON, který chce distribuční firmy.

Zájemci podle důvěrných informací nedají v neděli ráno privatizační komisi jednotnou cenu za celé odvětví a napsali včera několik vážných výhrad k návrhu kupních smluv. Odmítají třeba dlouhodobé kontrakty na dodávky uhlí, které podle nich nejsou v souladu s pravidly EU.

Proto zřejmě jejich cenovou nabídku komise v neděli ani nebude otevírat a soutěž se zřejmě zúží na dva zájemce, kteří výhrady ke smlouvám nemají. Za elektroenergetiku zatím stát očekává výnos mezi 150 a 300 miliardami korun.

Velké změny nastaly v privatizaci Unipetrolu, kde stát čeká 100 miliard korun. Cenovou nabídku bez výhrad k omezením v kupní smlouvě podal tuzemský Agrofert. Je však výrazně posílen, neboť jeho nabídku podporuje mamutí petrolejářská firma Conoco. Ta je spolu s italským Agipem a britskou firmou Shell členem konsorcia IOC, jež vlastní 49 procent České rafinérské a má předkupní právo na zbylých 51 procent Unipetrolu.

IOC se již privatizace nezúčastní a v novém týmu si Agrofert chce převzít petrochemickou část Unipetrolu a Conoco společnost Benzina. Rafinérskou asi převezme Conoco, možné je i využití opce ze strany celé IOC. Další zájemci - Rotch Energy a maďarsko-rakouské konsorcium MOL, TVK a OMV podali nabídky bez výhrad.

Nejvíce zájemců odpadlo v plynárenství. Nabídku nepodal italský Edison Gas ani Gas Invest, který hájil zájmy ruského Gazpromu. V soutěži jsou a cenové nabídky podají silné konsorcium Ruhrgas, Gaz de France a SNAM, k němuž se připojí Gazprom a uskupení německé firmy E.ON s americkou Duke Energy. Samostatně vystupuje německá RWE. "Nabídek je ale více, někteří zájemci jsou zastoupeni dvakrát," uvedl zdroj blízký privatizaci.