Zájezd prodraží půjčka a úvěrová karta

Vyřízení dovolené na splátky nemusí být nic složitého. Většinou lze na dluh nakoupit přímo v cestovních kancelářích, aniž by zákazník musel chodit pro půjčku do banky či úvěrové společnosti.

Kanceláře finančnímu ústavu samy pošlou, většinou faxem, potřebné doklady - zpravidla kopii osobního průkazu a potvrzení o příjmech. "Sepíšeme se zákazníkem požadavek a ten pak předáme bance. Vyjádření přijde obvykle během několika dní, nejdéle do týdne," popsali běžný postup v chomutovské pobočce kanceláře Firo Tour, která splátkový prodej zajišťuje ve spolupráci s Českou spořitelnou. Podobně postupují mimo jiné v kanceláři Ideal Tour, kde na splátkách spolupracují s firmou CCB Credit, nebo v Globtouru, který zprostředkovává půjčky Komerční banky.

Některé cestovní kanceláře úvěrují své klienty na "vlastní pěst", jako například českobudějovická Levante. Výjimkou je společnost Fischer, její zákazníci si nejdříve vyberou a rezervují na pobočce kanceláře pobyt a poté jdou do Komerční banky požádat o úvěr. Pokud banka žádost schválí, zájezd si koupí.

Jednodušší nákup na dluh mohou mít majitelé úvěrových karet O.K. karty Multiservisu, Yes Home Creditu či Aury Cetelemu. V cestovních kancelářích, které je akceptují, pomocí ní pobyt uhradí, stejně jako kteroukoli běžnou platební kartou. Výše uvedené platí pro kanceláře, které spolupracují s některou z bank či úvěrových společností, případně přijímají jejich karty.

A co když si zákazník vybere cestovní kancelář, která úvěry nevyřizuje? Ani v tom případě se nemusí dovolené na dluh vzdávat. Může si totiž v bance požádat o půjčku v hotovosti. V nabídkách finančních ústavů bývá totiž takzvaný hotovostní úvěr, v rámci kterého si klient může půjčit peníze, aniž by uvedl způsob jejich použití.

Ve srovnání s účelovými úvěry je tento typ o něco dražší. Zatímco za účelový úvěr se platí ročně navíc zhruba 10 až 14 procent z ceny zájezdů, u hotovostní půjčky si banka na úrocích naúčtuje okolo patnácti až šestnácti procent. Možností je také kontokorent u běžného či žirového účtu, ze kterého je možné čerpat půjčku až do povolené výše, obvykle za úrok okolo 14 až 15 procent ročně.

Co je potřeba k vyřízení žádosti o úvěr?

- majiteli sporožirového účtu s pravidelnými a dostatečně velkými příjmy v České spořitelně, který v této bance o úvěr i žádá, může stačit průkaz totožnosti (banka posuzuje "historii" účtu);

- v ostatních případech je nutné potvrzení o příjmech od zaměstnavatele, případně výměr důchodu nebo živnostenský list a daňové přiznání a většinou i další doklad pro ověření adresy (účet SIPO, za telefon, bankovní výpis apod.), případně čestné prohlášení o závazcích, na základě těchto dokumentů banka žadatele vyhodnotí a úvěr poskytne či zamítne;

Co dělat s úvěrem, když je třeba dovolenou stornovat?

V případě storna zájezdu klient tratí hned dvakrát. Cestovní kancelář mu naúčtuje storno poplatek a zároveň nekončí jeho povinnost splatit úvěr včetně úroků. "Je to riziko klienta. S bankou uzavřel smlouvu a tu musí dodržet," upozorňuje Karel Tejkal z Komerční banky.