Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Filip Marvan, Rungo.cz

Chcete létat zadarmo? Tak na legíny zapomeňte, rozhodly aerolinky v USA

  • 250
Americký letecký dopravce United Airlines sklízí vlnu kritiky za to, že v neděli odmítl pustit na palubu letadla dvě dívky, protože měly oblečené legíny. Lidé na sociálních sítích nařkli aerolinky z nepřiměřeného vměšování a sexistického přístupu. Společnost ale trvá na tom, že rozhodnutí personálu bylo správné. Dívky totiž cestovaly na zaměstnaneckou kartu.

O incidentu jako první informovala na svém Twitteru Shannon Wattsová, která v tu dobu čekala v Denveru na let do Mexika. Dívky se právě o kousek dál chystaly v doprovodu dospělé osoby nastoupit na let do Minneapolis.

Letový personál jim však nastoupit nedovolil kvůli legínám, které měly dívky na sobě. „Bylo jim vysvětleno, že nemohou na palubu, dokud se nepřevlečou. Neměly s tím problém a plně to pochopily,“ uvedl ve vyjádření pro média Jonathan Guerin, mluvčí aerolinek.

Jak vysvětlil, běžní cestující samozřejmě v legínách cestovat mohou. Zmíněné dívky však letěly na speciální průkaz společnosti United Airlines - jeden ze zaměstnaneckých benefitů, díky kterému lze cestovat levněji či zcela zdarma. Tito cestující reprezentují společnost a jsou od nich proto vyžadovány vyšší nároky na oblečení v letadle - nesmí létat v legínách z elastických vláken lycra či spandex, potrhaných džínách, tričkách nezakrývajících celé břicho, obuvi zvané žabky nebo oblečení, které nezakrývá celé spodní prádlo.

27.března 2017 v 03:25, příspěvek archivován: 27.března 2017 v 11:28

To our customers...your leggings are welcome! Learn more about our company’s pass travel privilege: https://t.co/5e3euG1H9G.

Wattsová však trvá na tom, že postup aerolinek je sexistický a „sexualizuje“ mladé dívky.

V pozdějším telefonickém rozhovoru pro média popsala i další případ. Hovořila s naštvanou rodinou, kdy dívka ve věku 10 nebo 11 let měla na sobě šedé legíny. Matka dívky prý Wattsové řekla, že je vrátili, protože legíny nepovažují za vhodný oděv na palubu letadla. Dívka si nakonec přes kalhoty oblékla matčiny šaty z příručního zavazadla a rodina odletěla.

„Dívčiny legíny jim vadily, ale otce pustili v šortkách, které nebyly ani ke kolenům,“ pohoršovala se Wattsová pro The New York Times. Situaci poté podrobněji popsala dalšími tweety a vyzvala společnost, aby se k tomu vyjádřila. Ta následně vydala zmíněné prohlášení, že běžní cestující v legínách cestovat mohou.

26.března 2017 v 15:36, příspěvek archivován: 27.března 2017 v 10:47

1) A @united gate agent isn't letting girls in leggings get on flight from Denver to Minneapolis because spandex is not allowed?

Wattsové tweety měly odezvu nejen mezi širokou veřejností, ale i mezi několika celebritami. „Už jsem letěla s United doslova bez kalhot. Měla jsem jen vršek jako šaty. Příště si vezmu jen džíny a šálu,“ reagovala například modelka Christine Teigenová.

Wattsová, která udělala z události téma pro řadu médií, je v USA poměrně známá, založila skupinu Matky chtějí akci, která požaduje větší kontrolu zbraní mezi lidmi. Na sociální síti má své publikum, sleduje ji například bývalý starosta New Yorku Mike Bloomberg, připomíná CNBC.

Legíny jako problém

V legínách nebo kalhotách na jógu ženy velmi rád létají, jsou totiž pohodlné. A není to poprvé, co tento oděv vzbudil pozornost. Proč? Zatímco pro jedny je to alternativa k džínům, jiní považují tělo obepínající materiál za příliš odhalující nebo dokonce obscénní, vysvětluje BBC.

Legíny do práce i Hollywoodu. Výrobcům nese ležérní móda miliardy

Loni v říjnu poslal muž jménem Alan Sorrentino v americkém státě Rhode Island dopis do místních novin, kde žádal, aby ženy starší 20 let přestaly legíny a „yoga pants“ nosit. „Stejně jako minisukně mohou být tyhle kalhoty roztomilé na dětech a dívkách. Ale na dospělých a vyvinutých ženách je to divné a na veřejnosti to ruší,“ napsal.

Na protest proti jeho příspěvku proběhl ve městě Barrington pochod stovek žen všeho věku, které měly na sobě legíny. Podle jedné z organizátorek Jamie Beeové nejde ve skutečnosti o legíny, ale o princip. „Proč si lidi myslí, že mohou říkat ostatním, co mají nosit na sobě?“ ptá se.