Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek ve Sněmovně

Poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek ve Sněmovně | foto: František Vlček, MAFRA

Zákaz vstupu do druhého pilíře se přiblížil. Ještě než bude zrušen

  • 200
Z propagandistického hlediska to by úspěšný počin, ocenil ironicky Miroslav Kalousek kampaň ČSSD, kteří varovali občany před vstupem do druhého penzijního pilíře s tím, že ho zruší. „Není ovšem zřejmé, jakou máte alternativu,“ řekl Kalousek poslancům při projednávání novely, která zakáže vstup nových klientů do druhého důchodového pilíře.

Koaliční vláda Bohuslava Sobotky chce zrušit od ledna příštího roku systém zavedený vládou Petra Nečase, v níž byl Kalousek ministrem financí. A než se to stane, snaží se zabránit tomu, aby do druhého pilíře ještě na poslední chvíli někteří lidé nevstoupili ze spekulativních důvodů. Zákon, který to zakáže, čeká už jen závěrečné hlasování.

„Z ryze propagandistického hlediska bych tady rád složil poklonu té hysterické propagandě, protože evidentně zapůsobila, evidentně vyděsila i ty lidi, pro které by byl druhý pilíř nepochybně výhodný,“ řekl šéf poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí. Protestoval také proti tomu, že se veřejnosti tvrdí, že jsou spořením v penzijních fondech vyváděny peníze z penzijního systému.

„Nikdo nevyvedl ani korunu,“ zdůraznil Kalousek. Jediné, co se stalo, bylo to, že lidé dostali šanci převést tři procenta z odvodů na sociální pojištění do penzijních fondů za podmínky, že k tomu přidají další dvě procenta ze svého.

Stejnou věc, tedy že vláda nepředkládá alternativu budoucnosti důchodů, vládě vyčetl předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. „Nevím, co vám vadí na těch 90 tisících účastnících druhého pilíře. Ta čísla jasně ukazují, že neohrožují ten rovnostářský systém, který dneska už v důchodech máme,“ řekl Stanjura.

Předložím představu důchodové reformy v červnu, slíbil Babiš

„Já bych jen připomněl, že řešíme zákaz vstupu do druhého pilíře, ne důchodovou reformu,“ prohlásil v rozpravě ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš.

„Účelem této změny je především ochrana prostředků účastníků před významnějším kolísáním hodnoty majetku v důchodových fondech v období před ukončením systému důchodového spoření a vyplacením prostředků účastníků,“ řekl poslancům. Slíbil, že v červnu určitě přijde s návrhem, jak by systém penzí měl v budoucnu vypadat.

Poslanec za ODS Marek Benda upozornil, že dokud si lidé neuvědomí, že při současné nízké porodnosti není současný systém penzí udržitelný, žádná skutečná reforma nemůže projít.

„Myslím si, že to byl pragmatismus a že nakonec zvítězil obyčejný zdravý selský rozum,“ hájil rušení penzijní reformy prosazené bývalou pravicovou vládou poslanec za ČSSD, bývalý šéf odborů Jaroslav Zavadil.

Peníze, které lidé do fondů poslali, dostanou podle dohody současné koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL zpět a budou se moci sami rozhodnout, jak s nimi naloží. Zda je vrátí do státního, průběžného penzijního systému, takže by jim nebyl krácen budoucí důchod od státu, nechají si je, nebo zda je převedou na státní penzijní připojištění, tedy do takzvaného třetího pilíře důchodového systému. (více zde)