Zakázaná veterinární léčiva

O tom, že zneužívání antibiotik v chovech hospodářských zvířat není problém zanedbatelný, svědčí internetový seznam evropského systému rychlého varování, který zveřejňuje všechny problémy týkající se zdravotní nezávadnosti potravin.
O tom, že zneužívání antibiotik v chovech hospodářských zvířat není problém zanedbatelný, svědčí internetový seznam evropského systému rychlého varování, který zveřejňuje všechny problémy týkající se zdravotní nezávadnosti potravin. Zbytky veterinárních léčiv na něm figurují na druhém místě, hned za chemickými látkami. Jen v červnu byly nitrofurany objeveny v garnátech (mořských korýších) z Bangladéše a Ekvádoru, v mrazených kuřecích prsních řízcích z Brazílie, solených vepřových střívkách z Číny, v medu z Argentiny a Rumunska byl nalezen chloramfenikol.

... a v České republice

* V lednu byla zjištěna v Německu rybí moučka kontaminovaná chloramfenikolem. Část podezřelé zásilky se dostala do České republiky, byla však včas zachycena.
* V červnu byl zachycen v medu z Číny a Argentiny nepovolený obsah antibiotika sulfonamidu. Zásilky byly pozastaveny a vráceny. V Evropské unii je zakázán dovoz medu z Číny právě kvůli tomu, že obsahuje rezidua léčiv. V Česku je povolen, ale všechny zásilky jsou na hranicích vyšetřovány.
* Kvůli nálezům chloramfenikolu se do České republiky nesmějí dovážet korýši z Číny, Vietnamu a Pákistánu.