Ingvar Kamprad, zakladatel švédského nábytkářského gigantu Ikea

Ingvar Kamprad, zakladatel švédského nábytkářského gigantu Ikea | foto: Profimedia.cz

Posedlost úsporností. IKEA udělala z Kamprada multimiliardáře

  • 86
Ikeu založil sedmnáctiletý Švéd Ingvar Kamprad uprostřed druhé světové války. Proslul svým příklonem k fašismu v mládí, závislostí na alkoholu a také svou nesmírnou šetrností.

Letos devětaosmdesátiletý Ingvar Kamprad je sice Švéd, ale má česko-německé kořeny. Jeho babička pocházela ze Sudet, z oblasti poblíž Mostu. „Byl jsem se tam podívat a dodnes si vybavuji krajinu s hnědouhelnými doly,“ uvedl při jedné z návštěv ve svém obchodním domě IKEA v Česku.

Když v roce 1943 založil firmu IKEA, jeho hlavní myšlenkou bylo vyrábět efektivně užitečný nábytek a náklady přitom tlačit na minimum, aby si ho mohli dovolit zákazníci ze středních a nižších vrstev.

Akční leták IKEA

Nakupujete rádi v prodejnách IKEA?

Aktuální katalog IKEA a další akční letáky vždy najdete na AkčníCeny.cz.

Víte, kde je vaše nejbližší prodejna IKEA?

Nejprve dodával na základě písemné objednávky. První obchod s nábytkem otevřel až v roce 1958 v městečku Älmhult na jihu Švédska, hodinu cesty autem od Malmö. Původní budova IKEA zde stojí dodnes, je z ní firemní muzeum.

Efektivita je hlavním heslem a z ní vyplývá také co nejnižší cena. A nejvíc se přitom dá ušetřit při výrobě – ani milimetr materiálu nesmí přijít nazbyt, všechny produkční linky musejí být plně vytíženy a navíc, od samého začátku IKEA šetří i místem při přepravě a skladování - nábytek se prodává rozmontovaný v plochých krabicích.

Šetrný muž s poskvrněnou minulostí

Invar Kamprad není žádný svatoušek. Ve čtyřicátých letech byl členem fašistické organizace Nové švédské hnutí a projevoval sympatie k Mussolinimu. Když jeho minulost vyšla v roce 1994 najevo, omluvil se všem zaměstnancům (dnes jich je 155 tisíc) dopisem. „Nebyl jsem sám, do fašistického hnutí vstoupily ve Švédsku stovky tisíc mladých lidí,“ uvedl v jednom rozhovoru.

Počátkem šedesátých let dodávky pro firmu blokovali švédští výrobci. Kamprad proto přesunul výrobu do socialistického Polska. I proto, aby ušetřil na nákladech za práci. Dnes svůj nábytek IKEA vyrábí ve 43 továrnách v 11 zemích světa a má dalších tisíc dodavatelů.

Traduje se, že v době přesunu výroby do Polska začal mít majitel IKEA problémy s alkoholem. Kamprad se alkoholismem netají – prohlásil, že má střídavě období, kdy se kontroluje a abstinuje, a období, kdy pije.

Zakladatel IKEA je pověstný neformálním vystupováním. Při návštěvě svých obchodních domů, kterých je nyní 328 v 28 zemích, hovoří s řadovými zaměstnanci. Je pověstný svým skromným způsobem života a tím, že nesnáší plýtvání. Létá ekonomickou třídou, jezdí metrem, nejradši nakupuje se slevou – například vánoční papír po Vánocích. Do kapes si ukládá sáčky s cukrem a solí z restaurací a letadla.

A dvacet let řídil Volvo 240 GL - údajně až do okamžiku, kdy byl přesvědčen, že už to není bezpečné. Není ale chorobný šetřílek - je o něm známo, že také několik let řídil porsche a v rozhovoru pro české novináře v roce 2005 v Praze prohlásil, že má v garáži zaparkovanou Škodu Octavia.

Ve volném čase se věnuje zahradničení - pěstuje růže, má vlastní vinici a vinařský závod v Provence, vilu ve Švýcarsku a rozsáhlé panství ve Švédsku.

Bohatství pod nadací

Mluví se o něm jako o jednom z nejbohatších Švédů a časopis Forbes odhaduje jeho jmění na 3,4 miliardy amerických dolarů. V roce 1973 se odstěhoval ze Švédska, kvůli vysokým daním pro bohaté. Až v roce 2014 se vrátil zpátky, do Älmhult.

Formálně je to s Kampradovým bohatstvím trochu jinak. V roce 2011 Kampradovi právníci zveřejnili dokumenty, podle kterých Švéd nechal už před lety drtivou většinu svého osobního podílu v IKEA nevratně převést na nadace Stichting Ingka a Interogo v Nizozemsku s LIchtenštejnsku. Ty vlastní IKEA Group a Inter IKEA. Své firmy uspořádal tak, aby ji ochránil před budoucími hádkami dědiců i nepřátelským převzetím a také aby zaplatil minimum na daních.

Budoucnost zůstává v rodině

Kamprad je vdovec, byl dvakrát ženatý, má 4 děti – tři syny a z prvního manželství adoptovanou dceru Anniku. V roce 2013 ve svých 86 letech odstoupil z postu předsedy představenstva IKEA a firmu převzal jeho nejmladší syn Mathias.

Podle firemního webu má Kamprad dnes v IKEA už jen roli poradce, ale své názory na fungování firmy se snaží dál prosazovat. Před třemi lety se nepohodl s managementem ohledně názoru na rychlost expanze řetězce – zdála se mu příliš rychlá. Aktuálně má firma v plánu expanzi v Indii.

Rodinný byznys zahrnuje také Ikano Group, která se zabývá bankovnictvím a pojišťovnictvím a nákupem a správou nemovitostí. Šéfem firmy je syn Peter a řetězec IKEA je největším zákazníkem Ikana.

Syn Jonas šéfuje firmě Ingka, mateřské firmě IKEA Group. A vedle stojí firma Inter Ikea, která vlastní značku a duševní vlastnictví firmy a všechny obchody jí odvádějí tři procenta z obratu.

Design jako fúze nápadů z celé planety

Kamprad nikdy nechtěl jít s firmou na burzu – je přesvědčen, že k úspěchu vede držet se dlouhodobé vize a nechtěl, aby se IKEA stala závislou na finančních institucích.

Součástí vize je i kultura firmy, takzvaný Ikea Spirit. Stojí na devíti přikázáních Testamentu obchodníka s nábytkem, jenž Kamprad sepsal. Obsahuje například zásadu, že „plýtvání zdroji je v IKEA smrtelným hříchem“ a podobně.

Firemní katalog s nábytkem vychází v 32 jazycích v nákladu přesahujícím 213 milionů kusů, což je podle britských médií více než bible. IKEA loni utržila téměř 32 miliard eur a lidé v ní uskutečnili 1,9 miliardy nákupů. Podle některých mýtů bylo každé desáté dítě počato na posteli od IKEA.

Firemními barvami jsou ty ze švédské vlajky – žlutá a modrá. V Älmhultu má firma neformální centrálu a také designérské centrum. Další má v Indii a Číně. Designéři se pravidelně vydávají na obhlídku lidských obydlí po celém světě, aby se inspirovali a zjistili, jak by si lidé přáli vybavit své domovy. Prolnutím nápadů z různých koutů planety a typického přístupu IKEA ročně vznikne dva tisíce nových výrobků a stejné množství stávajících výrobků je zdokonalováno a modernizováno. Ty, co se neosvědčí, se přestanou vyrábět. V nabídce přitom trvale má IKEA 9,5 tisíce druhů zboží.