Zákon bude hájit zájemce o spotřebitelský úvěr

Banky, leasingové společnosti a ostatní firmy poskytující spotřebitelské úvěry budou muset lépe informovat klienty o cenách svých služeb. Zatímco dosud si klienti musí složitě propočítávat, kolik při čerpání půjčky zaplatí ročně celkem na úrocích a ruzných poplatcích, po přijetí zákona o spotřebitelském úvěru to budou zveřejňovat sami poskytovatelé půjček. Vláda totiž schválila nový zákon o spotřebitelských půjčkách. Norma, jejíž přijetí je jednou z podmínek vstupu do Evropské unie, sjednotí pravidla pro zveřejňování informací o cenách spotřebitelských úvěrů, a tím zlepší orientaci klientů.

Ti pak velmi snadno poznají, která banka či leasingová společnost nabízí stejnou službu dráž.

"Poskytovatelé půjček dnes mají celou soustavu poplatků, která člověka mate, a i když úrok vypadá výhodně, při součtu všech nákladu už to tak výhodné být nemusí. Takto človek ihned uvidí, kolik zaplatí navíc, než kdyby za zboží či službu platil na místě v hotovosti," vysvětlila už dříve Markéta Hálová z České národní banky.

Ochrana klientů se však nezvýší pouze zajištěním lepší informovanosti o cenách služeb.

Při čerpání spotřebitelského úvěru budou mít lidé například právo kdykoli ho splatit dříve a banka či jiná společnost jim bude muset poměrně snížit cenu.

"Výjimkou budou hypotéky, které jsou financované z prodeje hypotečních zástavních listů a nejsou spotřebitelským úvěrem," dodala Hálová.

Poskytovatelé půjček budou muset celkové náklady uvádět ve smlouvách i v reklamě na své služby.

Praxe, kdy některé společnosti inzerují u půjček několikaprocentní, ovšem měsíční úroky, v budoucnu již nebude možná.

Norma se má vztahovat na všechny formy spotřebitelských úverů. Kromě klasických bankovních půjček tedy i na leasing, splátkový prodej v obchodech, úvěrové karty a podobně.

Sami bankéři uznávají, že zákon bude prospěšný.

"Pro spotřebitele je to určitě dobře, zlepší to jejich orientaci. Ale parametr ceny se možná preceňuje. Stejne jako jinde i na finančním trhu se často nejlépe prodávají služby, které nemusí být nejlevnější. Záleží na jejich kvalitě," řekl ředitel drobného bankovnictví v GE Capital Bank Tomáš Salomon.

Důležitou částí zákona je ochrana klientů, kteří získávají zboží na leasing. "Pokud bude klient muset z nějakého důvodu vrátit auto či jiné zboží leasingové firmě, musí dostat spravedlivé vyrovnání," řekla Hálová.

Podle ní není spravedlivé to, když by klient třeba za dva roky užívání auta zaplatil tři čtvrtiny jeho ceny a pak ho musel vrátit.

Nad dodržováním zákona bude dohlížet Česká obchodní inspekce, která může při jeho neplnění udělovat poskytovatelům úvěru pokuty.

Klienti, kteří se budou cítit poškozeni, se také s odvoláním na tento zákon budou moci obracet k soudu.

Přínosy pro klienty ze zákona o spotřebitelském úvěru:

* Poskytovatelé úvěru, banky, leasingové společnosti, firmy nabízející splátkový prodej a podobně, budou muset zveřejňovat ve smlouvách i reklamě celkovou částku, kterou klient zaplatí navíc, než kdyby za zboží či službu platil v hotovosti.

Půjde o procentní vyjádření součtu úroků a veškerých poplatků, které klient za přidělení, vedení a čerpání úvěru zaplatí.

Klient tak bude mít přesně srovnání, kolik ho půjčka u té či jiné instituce bude stát.

* Každý klient bude mít právo na předčasné splacení spotřebitelského úvěru, včetně spravedlivého snížení ceny dané služby.

* U leasingu aut a ostatního zboží bude mít klient právo na spravedlivé vypořádání v případě, když během splátkové období zboží musí pro neplnění smlouvy zboží zpět vrátit.

* Pokud úvěr a zboží poskytují klientovi spřízněné společnosti a klient zaplatí za zboží, které nakonec nedostane, nese odpovědnost za nedodání zboží i poskytovatel úvěru.