Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Dluhy na prodej. Menší úvěrové firmy nezvládají plnit nový zákon

  • 13
Nový zákon o spotřebitelském úvěru začíná čistit trh s poskytovateli nebankovních půjček. Některé menší úvěrové firmy totiž kvůli přísnějším regulacím končí a svých klientů se zbavují.

Trh s poskytováním nebankovních půjček prochází postupnou zeštíhlovací kůrou. Od loňského prosince totiž platí přísnější zákon o spotřebitelském úvěru, který pro mnohé poskytovatele znamená i konec činnosti. Nově na trh, kde nyní funguje téměř 50 tisíc subjektů, dohlíží Česká národní banka.

Ta bude na poskytování spotřebitelských úvěrů vydávat licence jen těm firmám, které splní nová kritéria regulace bankovního trhu. Mezi ně patří i vlastní kapitál v minimální výši 20 milionů korun a jeho nezávadný původ. Poskytovatelé úvěrů musí o licenci požádat nejpozději do konce února letošního roku. Někteří z nich ale své podnikání věší na hřebík a svých klientů se zbavují.

„Zaznamenali jsme jednotky firem, které nám nabídly odkup jejich portfolií i s klienty. Očekáváme, že ke konci ledna a února přibydou další,“ uvedl Miroslav Kučírek, předseda představenstva firmy EC Financial Services, která patří mezi větší poskytovatele nebankovních půjček. „Přísnější kritéria již začínají působit problémy drobnějším poskytovatelům úvěrů, kteří často operují s rozpočtovým rámcem v řádech jednotek milionů korun,“ doplnil Kučírek.

Exekutory čeká víc práce

Někteří z nich tak kvůli novým pravidlům na trhu končí, o licenci ani nežádají a své klienty i s pohledávkami nabízejí konkurenci. Ne o všechny je ale zájem a ty po splatnosti zpravidla končí u inkasních společností, které dluh vymáhají pomocí exekuce. Třetí možnost končící úvěráři nemají.

„V současné době jednáme se čtyřmi subjekty, které chtějí některé své pohledávky odprodat. Setkali jsme se s tím ještě před tím, než nový zákon začal platit,“ potvrdil trend Radek Balon, jednatel inkasní společnosti De vries Justitia. I on očekává, že další poskytovatelé nebankovních půjček budou v dohledné době končit. Úvěrů zralých na exekuci bude podle Balona přibývat i na jaře a v létě, kdy si menší subjekty nebudou s toxickými půjčkami vědět rady.

Zákon o spotřebitelském úvěru vznikl primárně za účelem ochrany klientů. Pro nebankovní poskytovatelé půjček nově platí téměř totožná pravidla jako pro finanční domy.

Úvěrů na prodej bude přibývat

„Trh je v současné době v transformaci. Poskytovatelé půjček, kteří chtějí získat licenci ČNB se snaží naplnit nová, přísnější kritéria. Očekáváme, že k trendu odprodávání pohledávek bude docházet zejména u těch, kteří nová pravidla na konci února nesplní,“ uvedl Ondřej Holoubek ze společnosti Provident Financial. Konkurence se popere především o klienty se spolehlivou splatností pohledávek.

Takzvané rizikové úvěry se na trhu neprodávají za více než 30 procent sjednané půjčky, a to v případě, že už je její část uhrazena. Jinak se riziková portfolia prodávají za 10 až 20 procent nominální částky. Takové půjčky pak inkasní společnosti vymáhají exekučně.

Převzetí pohledávky novým finančním subjektem je tak ve výsledku výhodnější zejména pro dlužníky. Inkasní společnosti totiž na rozdíl od nového poskytovatele dluhy klientů nerefinancují a rovnou sestavují splátkový kalendář, případně vymáhají celou dlužnou částku.