Svaz obchodu a cestovního ruchu po schválení zákona uvedl, že novela může zdražit potraviny v obchodech, omezit vývoz tuzemských výrobků a snížit podíl českých potravin v obchodech.

Svaz obchodu a cestovního ruchu po schválení zákona uvedl, že novela může zdražit potraviny v obchodech, omezit vývoz tuzemských výrobků a snížit podíl českých potravin v obchodech. | foto: Stanislav Honzík, MAFRA

„Bič“ na řetězce vstoupil v platnost. Obchodníci musí přepsat smlouvy

  • 74
V neděli začala platit novela zákona o významné tržní síle. Část zákona se zjednodušila, nově by obchodní řetězce měly dodržovat třicetidenní lhůtu splatnosti. Podle odborníků je však norma stále nepřesná. Řetězce mají nyní tři měsíce na úpravu svých smluv s dodavateli.

Původní zákon začal platit v roce 2010. Od té doby si získal řadu nepřátel, zejména zástupce Svazu obchodu s čele s obchodními řetězci jako je Tesco, Kaufland, Ahold apod.

Zákon ve své původní podobě umožnil pokutovat obchodní řetězce za nedodržování lhůt splatnosti na fakturách. S novým zákonem by se měla striktně dodržovat 30 denní lhůta splatnosti a zákon by měl nabourat způsoby, kdy si kratší dobu splatnosti obchodníci kompenzují různými bonusy.

Významná tržní síla

Postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit vůči dodavatelům bez spravedlivého důvodu výhodu při nákupu potravin.

Jejím zneužitím bude například uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje.

„Zákon znemožňuje přenášet na dodavatele obchodní rizika a náklady obchodního řetězce, například ve formě špatného naplánování objemu potravin pro propagační akci,“ uvádí manažer v oddělení Poradenství PwC Česká republika Radek Dráb.

Sporné je však téma takzvaných zpětných, růstových či cílových bonusů nebo poplatků za zařazení zboží do letáků. Za tyto bonusy a poplatky musí podle zákona obchodník poskytnout „relevantní protiplnění“. „Otázkou je, co odpovídající protiplnění znamená a jaká by měla být jeho výše,“ dodal Dráb.

Odborníci: Zákon je příliš abstraktní

Podle Bořivoje Líbala, řídícího partnera PwC Legal, novela přináší sice zjednodušení definice zneužití významné tržní síly. Ale ani současných devět deliktů, které nahrazují rozsáhlé přílohy zákona, však podle něj nejsou příliš konkrétní. „Úředníci budou mít nově možnost podřadit pod delikt široký počet jednání řetězců, což může vyústit ve velké množství výkladových sporů a sáhodlouhá řízení před úřadem a soudy,“ vysvětluje.

Příliš abstraktní je zákon také podle advokáta Miroslava Hájka ze společnosti Vilímková Dudák & Partners. „Novela v současném znění vzbuzuje značnou právní nejistotu. Oproti minulému zákonu se podstatně zjednodušila a využívá abstraktní definice, jejichž význam jasně nespecifikuje. Výklad jednotlivých ustanovení pak vzejde až z rozhodovací praxe ÚOHS a správních soudů,“ uvedl.

Novelu kritizuje také Aleš Kubáč, advokát v Ambruz & Dark Deloitte Legal. „Nové znění zákona o významné tržní síle je příliš jednostranně zaměřené proti obchodním řetězcům, přičemž usnadnění jejich sankcionování se také jeví jako hlavní důvod, proč tato novela vůbec vznikla. I přes veškerou snahu novela velmi pravděpodobně nepřispěje k podstatnému zlepšení postavení dodavatelů obchodních řetězců, protože v podmínkách jednotného evropského trhu a v silně konkurenčním prostředí maloobchodu taková regulace prostě nemůže být účinná,“ uvedl.

Obchodním řetězcům už ve svém počátku zákon přidělává práci a zvyšuje náklady. Obchodníci mají tři měsíce na to, aby do svých smluv s dodavateli změny zanesli.

„Bude nutné přepracovat řádově stovky smluv. Vzhledem k náročnosti a nejasnosti kolem pojmů, kterou novela přinesla, je nutná spolupráce s renomovanými právními kancelářemi. Tento krok si bude vyžadovat odpovídající finanční náročnost,“ sdělil iDNES.cz mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Ministr zemědělství Marián Jurečka od začátku říká, že ti, kdo se chovají férově, tak se zákonem nebudou mít problém. Normu uvítala také Potravinářská komora ČR, zastupující výrobce potravin.

Za zneužití významné tržní síly dostaly řetězce od začátku účinnosti zákona pokuty za téměř třicet milionů korun. 22 milionů korun musel zaplatit Kaufland, 7 milionů pak Globus.

Svaz obchodu: Novela může zdražit potraviny

Neplaťte za nákupy víc, než musíte!

Víte, že na internetu vám poradí, kde každý den nakoupíte nejvýhodněji? Na portálu AkčníCeny.cz
každý den najdete aktuální letáky a zboží v akci.

Svaz obchodu a cestovního ruchu po schválení zákona uvedl, že novela může zdražit potraviny v obchodech, omezit vývoz tuzemských výrobků a snížit podíl českých potravin v obchodech.

Podle svazu zákon dopadne především na malé české výrobce potravin a obchodní aliance typu Jednota, COOP, Hruška, Brněnka JIP a další, kteří nemají dostatečnou možnost nákupu zboží v zahraničí. Zpřísnění regulace se dotkne pouze odběratelů s významnou tržní silou a již nikoli dodavatelů, výčet zakázaných jednání je prakticky nekonečný, tvrdí obchodníci.

„Úřad na ochranu hospodářské soutěže navíc bude moci odběratele sankcionovat i za jednotlivá a v mnohých případech bagatelní pochybení (například několikadenní zpoždění úhrady faktury),“ uvedl svaz.

Podle poradenské společnosti PwC by však norma neměla vést ke zvýšení cen potravin v obchodech.