Zákon ohrožuje nezávislost regulátorů

Komise pro cenné papíry a antimonopolní úřad se bojí o svou nezávislost. Cítí se ohroženy připravovaným zákonem o státní službě, který má platit i pro ně a některé další nezávislé instituce jako Český telekomunikační či katastrální úřad. "Silně to ohrožuje naši nezávislost. Pokud by zákon začal platit v současné podobě, prezidium komise by nemělo právo vybírat si zaměstnance. Přišel by sem státní tajemník a ten by rozhodoval o obsazování odborných míst.
Prezidium by ztratilo ve vztahu ke komisi veškeré pravomoci," říká Irena Pelikánová, členka prezidia Komise pro cenné papíry.

Zatímco u ministerstev a dalších úřadů státní správy má zákon omezit vliv ministrů, tedy politiků, na přijímání či propouštění lidí, u komise by paradoxně omezil vliv prezidia, které jmenuje prezident, a je tedy na politice nezávislé. "Mělo by to zničující dopady na odbornost. Nejhorší na celé věci je, že ministerstvo práce nás pořád ujišťuje, že sporné body odstraní, ale pořád se nic neděje. Nepovažujeme to za zlý úmysl, spíše za nekompetentnost," říká Pelikánová.

Podobné kritice čelí ministerstvo i od antimonopolního úřadu.
I ten je totiž již nyní nezávislou, nikoliv politickou institucí. "Podali jsme proti zákonu zásadní připomínku, která se týkala zachování nezávislosti a nestrannosti úřadu a jeho předsedy," uvedl Kristián Chalupa, mluvčí antimonopolního úřadu.

Nad dodržováním nestrannosti takových institucí, jako je Komise pro cenné papíry, antimonopolní úřad či nezávislí regulátoři pro síťová odvětví, ostře bdí Evropská unie. Na regulátory ať telekomunikací či kapitálového trhu se zákony o státní službě nevztahují v žádné ze zemí patnáctky.

Ministerstvo práce přiznává, že snaha vztáhnout zákon o státní službě na nezávislé regulátory či instituce nebyla šťastná. "Jsme připraveni velké části jejich připomínek vyjít vstříc. Připouštím, že například Komise pro cenné papíry je orgánem ryze odborným, nikoliv politickým, a neměla by tedy podléhat stejným pravidlům jako například ministerstva, která jsou pod politickým vlivem. Budeme se snažit vyhovět i Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže," připustila Ludmila Tomandlová, ředitelka
pracovněprávního odboru ministerstva práce. Odmítla však říci, zda se dopad zákona o státní službě těmto institucím vyhne úplně. "Budeme dále vyjednávat," uvedla bez dalších podrobností.

Komise pro cenné papíry i antimonopolní úřad jsou v současné době nezávislé na vůli politiků.

Prezidium komise i šéfa antimonopolního úřadu jmenuje přímo prezident. Podobná praxe by po liberalizaci měla platit i pro regulátory v oblasti energetiky či telekomunikací.
Kromě sporu o nezávislost provází přípravu zákona o státní službě i celá řada dalších neshod, takže ministerstvu práce se jen velmi obtížně podaří splnit úkol, podle nějž má předložit zákon vládě do konce srpna.

Klíčový spor se točí také kolem toho, jak do státní služby převést současné zaměstnance státní správy. Odbory požadují automatický převod, což zatím autoři zákona odmítají.
Zákon o státní službě má odpolitizovat státní správu tím, že ministři-politici by už neměli mít možnost zasahovat (s výjimkou volby svých náměstků a mluvčích) do personálního obsazení či organizační struktury úřadů. Toto právo získá Generální ředitelství státní správy a státní tajemníci i personální ředitelé, kteří mají přijít na jednotlivé úřady.sněm