Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Přijetí vinařského zákona se komplikuje. Sudové víno zadusí byrokracie

  • 4
Senát vrátil Sněmovně přísnou regulaci prodeje sudového vína, pokusí se tam protlačit dva pozměňovací návrhy. Myšlenka však zůstává stejná: zásadně se má změnit byznys vinoték i obchodníků s vínem a zákazníci si mnohde připlatí za vína z jednorázových obalů.

Novela zákona o vinohradnictví a vinařství, která má omezit falšování vína, se vrací do Sněmovny se dvěma pozměňovacími návrhy. Doprodávat sudové víno za stávajících podmínek by mělo být možné i v příštím roce. A ti, kdo budou dál toto víno prodávat, budou mít více času na nahlášení provozoven - šest měsíců namísto šedesáti dnů.

Snahy o změkčení zákona neprošly. Více než deset tisíc vinoték v tuzemsku proto čeká vedle elektronické evidence tržeb další nepříjemnost. Vína, která nyní stáčejí do „petek“ z nerezových sudů, budou moci dál nabízet, jen když si je sami dovezou nebo – v případě vín z Moravy – pokud se papírově stanou výrobci.

To pro ně však znamená, že budou muset splnit stejně přísná kritéria jako samotní vinaři, i když ve skutečnosti víno jen dodají koncovému zákazníkovi. Čeká je přihlášení do registru vinic, podávání hlášení o zásobách, vedení vinařské evidence a také odvod poplatku 50 haléřů na litr Vinařskému fondu ČR. (Kompletní výčet povinností najdete v tabulce)

Vinotéky čeká doba plastová

„Je to klasický případ zlobovaného a zmanipulovaného zákona. Jako malá vinotéka nejsme schopni tuto byrokratickou zátěž ustát,“ zlobí se Pavel Číhala, který se ženou provozuje pražskou vinotéku Decinka. Sám prodává i vína z dovozu, protože těch moravských je málo. Pokrývají maximálně čtyřicet procent spotřeby. Ale i kdyby bylo moravského vína dost, byrokracie by ho odradila.

Decinka proto postupně přejde na prodej z plastových obalů bag in box, které zákon nereguluje. Touto cestou nejspíš půjdou i další. „Budeme muset zdražit, nákupní cena se zvýší až o deset korun na litr,“ dodal. Už teď se řadí k těm dražším prodejcům, litr moravského vína má za 75 až 85 Kč. Podle něj mají bag in boxy kromě ceny další nevýhody: pomalé stáčení a nemožnost chlazení bílého vína.

Také podle dalších lidí z trhu je restrikce namířená proti nerezovým KEG sudům zcestná. Jedním z argumentů je lepší hygiena vína v sudech. Ministerstvo zemědělství a zastánci zákona však tvrdí, že víno bag in boxech nejde tak snadno šidit. „KEG sud se nedá zabezpečit tak, aby do něj nemohl někdo cokoliv nalít. Když se vypustí, už není bezpečný,“ míní Tibor Nyitray, předseda Svazu vinařů ČR. Řada lidí s tím nesouhlasí a razí teorii, že toho, kdo bude chtít falšovat, jednorázové obaly nezastaví. Toto víno se totiž objevuje i v lahvích.

Stáčené víno drobným živnostníkům často generuje většinu tržeb. Své vinotéky však mají i někteří vinaři, kteří si přilepšují dovozem. O svých 36 poboček v tuzemsku se obává jednatel Vinařství Vinofol Pavel Foltýn. „Bojím se, že je neutáhneme. Pokud ano, tak za cenu propouštění,“ řekl. Vinofol kromě svých vinoték zásobuje i konkurenci. „Nikdo neví, jaký výklad zákona bude,“ shrnul obavy, které mají i ostatní. Ke složitému zákonu totiž chybějí prováděcí vyhlášky.

Některé vinotéky jsou například toho názoru, že k prodeji moravského vína bude stačit smlouva uzavřená s vinařem. „Nemáme se čeho bát. Prodáváme moravské zboží, takže sepíšeme smlouvu a není co řešit,“ myslí si Vladimír Adámek, majitel Moravské vinotéky v Brně – Královo Pole. Většina subjektů, které MF DNES oslovila, nicméně tento názor nesdílí.

Co mají splnit vinotéky

Prodejce sud. vína z Moravy má:

  • získat živnostenské oprávnění na výrobu vína
  • zaregistrovat se na UKZUZ, SZPI
  • nahlásit se jako plátce spotřební daně
  • přihlásit se do vinařského fondu a odvádět 50 haléřů za litr vína
  • žádat o přístup na portál farmáře
  • registrovat provoz na hygieně
  • plnit a splňovat HACCP výrobců
  • přihlásit se k produkci obalů
  • vést vinařskou evidenci dle šarží
  • zasílat výkazy o zásobách vína a produkci vína na UKZUZ
  • zasílat výkazy na vinařský fond
  • posílat výkazy na EKOKOM – posílat hlášení na SZPI

Legislativa, která vznikala za bouřlivých diskusí téměř dva roky, je komplikovaná. Pozastavují se nad tím i právníci. „Realizovatelnost je obtížná, nepraktická, nákladná a neodůvodněná. Chtěl-li zákonodárce výslovně nezakázat prodej sudového vína, avšak co nejvíce ho zkomplikovat, odvedl dobrou práci,“ uvedl advokát Vojtěch Mihalík.

Kromě prodejců lamentují i velkoobchody, které vinotéky běžně zásobují. S nimi se totiž nepočítá. „Pro mě nebude novela likvidační jen v případě, že se nám podaří nahradit obrat víny v jiném obalu. Bude to skoro nemožné,“ předeslal Vladimír Pilous, jednatel jednoho z největších velkoobchodů Vinip. „Jsme tím diskriminování, jsou porušena naše práva na volný obchod a jsou nám mařeny investice,“ dodal.

Ministerstvo zemědělství katastrofické vize mírní. Podle něj se najdou cesty, jak by velkoobchody mohly dál prodávat, konkrétní recept však nenabízí. Šéf Svazu vinařů ČR Tibor Nyitray naznačil, že jedním ze způsobů prodeje může být komisní prodej, kdy by vinotéka prodávala víno jménem obchodníka a odpovídala za případné vady vína. Otázkou je, který prodejce by byl ochoten případné chyby dodavatelů vzít na sebe. Pokuty za falšování se totiž zvyšují z pěti až na 50 milionů korun.

„Je to fakticky stejný vztah jako doteď, ale formálně se změní odpovědnostní vztah. Pokud někdo věří partnerovi, zákazník bude chráněn. Pokud nevěří, musí zvolit jinou metodu,“ řekl Nyitray.

Regulace prodeje vína v KEG sudech má vymýtit černý trh s vínem, kde státu údajně unikají tři až čtyři miliardy korun ročně. Kritici tvrdí, že čísla jsou velmi přehnaná. Víno je podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce jednou z nejfalšovanějších komodit. Kritici však upozorňují, že kontroloři často odhalují i padělané víno v lahvích.