Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Stát přitvrdí vůči velkým řetězcům. Velké potravináře nechává v klidu

  • 58
Stát chystá přísnější tresty pro obchodní řetězce, pokud zneužijí svého postavení vůči dodavatelům potravin. Malí obchodníci však upozorňují, že je zde i skupina silných výrobců, kteří se naopak chovají nefér vůči prodejcům. Ty však vláda ze zákona vyškrtla a zpřísnění pravidel se jich nedotkne.

Poslanci by ještě do konce roku mohli definitivně schválit spornou novelu zákona o významné tržní síle. Ta má posílit postavení výrobců potravin vůči obchodním řetězcům, kteří jsou ze své pozice pro řadu z nich jediným odbytištěm a mohou jim tak diktovat nevýhodné podmínky.

Kritici z řad obchodníků však vládě vyčítají, že návrh postihuje pouze jednu polovinou dodavatelsko-odběratelských vztahů. Týká se pouze obchodníků, kteří by mohli svou tržní pozici zneužít, ne však silných dodavatelů.

„Existuje zde silná skupina dodavatelů, proti kterým se především malí obchodníci velmi těžce brání,“ říká prezidentka Svazu obchodu a cestovního ruchu (SOCR) Marta Nováková. Podle analýzy společnosti GfK jsou výrobci některých druhů potravin výrazně silnější něž největší řetězce.

Zatímco největší dodavatel minerálních vod na tuzemský trh ovládá 55,6 procenta trhu, trojice největších řetězců má dohromady pouze 27,1 procenta. Jen o něco málo nižší podíl než u minerálek má největší pivovar, dodavatel sušenek, tuků či kávy.

„Nejen, že se jedná o další legislativní paskvil, který je v rozporu s normami EU, ale ve věcné rovině povede k ještě nevýhodnějšímu postavení českých obchodníků, k tlaku na ceny vůči obchodníkům a tudíž v konečném důsledku i ke zvyšování cen vůči spotřebitelům,“ říká šéfka jednoho menšího obchodu z moravské sítě potravinových prodejen.

Původní verze návrhu se přitom vztahovala i na dodavatele. Při projednávání vládou z něj však vypadli.