Žalob na stát přibývá

  • 42
Více než rok po krachu největší makléřské firmy v zemi - KTP Quantum - se její bývalí klienti rozhodli pohnat k odpovědnosti stát. Stále totiž nemají své peníze, firma je v konkurzu, který se vleče, a garanční fond, jenž byl zřízen, aby vyplácel náhrady klientům, na případ Quanta nemá peníze.

"Do týdne budu žalobu podávat u Městského soudu v Praze. Žádáme náhradu od garančního fondu, potažmo od státu," říká bývalý ministr spravedlnosti advokát Jan Kalvoda.

Žalobu na stát bude podávat za několik desítek bývalých klientů KTP. "Je jen otázka času, kdy se připojí stovky dalších," dodává Kalvoda, který jich zastupuje celkem 12 tisíc. U soudu se tak lidé postižení krachem KTP budou domáhat desítek milionů korun. Celkem v KTP uvízlo přes dvě miliardy vkladů klientů.

Okolnosti krachu KTP vyšetřuje policie. Zakladatel a dlouho i spolumajitel firmy Karel Takáč a jeho spolupracovník Oldřich Bakus jsou obviněni z podvodu. V úterý státní zástupce oznámil, že obvinění ještě zpřísnil.

Dostal totiž do rukou klíčový důkaz, analýzu účetní firmy PricewatehsouseCoopers, která uvádí, že Quantum od roku 1996 vylákalo od lidí dokonce 3,9 miliardy korun, ne dvě miliardy, jak se dosud policie domnívala. "Jde o důkladnou roční analýzu, která zmapovala finanční toky Quanta. Připomíná to nechvalně proslulá letadla a pyramidové hry," řekl žalobce Boris Havel.

Na stát se valí žaloby
Na státní instituce se letos začaly hrnout žaloby za to, že kvůli jejich postupu přišli lidé a firmy o své peníze. Do sporů se nyní dostává hlavně Komise pro cenné papíry, finanční úřady a ministerstvo financí. To už muselo zaplatit 10 miliard korun za zmařenou investici bývalému vlastníkovi televize Nova a nyní hrozí další spor o miliardu kvůli televizi TV3.
 

Žalují i drobní investoři 
Soudit se se státem o další desítky, ale možná i stovky milionů chtějí nyní klienti zkrachovalých makléřských firem, kteří marně čekají na náhradu za své investice.

Odškodné garantuje zákon těm klientům, kterým makléř investici zcizí. Garance nekryje to, když makléř za klienta špatně investuje. První žaloba je na světě v kauze firmy Finnex, která zkrachovala v listopadu 2001. Dát stát k soudu za to, že jeho instituce nedělá, co by ze zákona měla, se odhodlal zatím jeden z klientů Jiří Malík. 

"Uplynuly už všechny lhůty, ve kterých měl můj klient dostat náhradu z Garančního fondu. A nedostal," říká Malíkův advokát Petr Mikysek. Upozorňuje, že stát by měl uhradit Jiřímu Malíkovi škodu místo fondu. V jeho případě jde o více než 60 tisíc korun.

Pokud by však soud vyhověl takové žalobě, může se strhnout lavina podobných. Finnex měl tři a půl tisíce klientů, kteří mu svěřili celkem 150 milionů korun. Podle Mikyska další dva z jeho klientů o žalobě na stát také uvažují.

Garanční fond má odškodňovat klienty v případě, kdy obchodník s cennými papíry nemůže vydat majetek, který měl pro klienty zhodnocovat. Fond však tvrdí, že právě klienti Finnexu na náhradu nemají nárok.  Mají na svých účtech akcie, jež pro ně Finnex nakoupil, a mohou s nimi disponovat. Na to, že jde o neobchodovatelné cenné papíry, se garance fondu nevztahuje. 

"V případě firmy Finnex jsme ve slepé uličce, správce konkurzu s námi nekomunikuje. Nemáme jak ověřit, jestli klientům skutečně něco chybí," říká šéf správní rady Garančního fondu Petr Koblic. "Fond vyzval klienty, aby dali své nároky, a slíbil, že nejpozději v červnu je vyplatí. A to neudělal," namítá na to advokát.

Mnohem větší ránu by státu mohli zasadit klienti padlého KTP Quantum. I ti mají připravenu žalobu. Na rozdíl od Finnexu u Quanta již Garanční fond výplatu náhrad zahájil, ale jen symbolicky, protože vzápětí mu došly peníze.

Jejich advokát Jan Kalvoda hodlá desítky žalob podat za týden. "Povinnost vyplatit lidi je dána směrnicí, kterou jsme přejali z evropského práva. Nedovedu si představit, že by se z toho stát vyvlékl," říká Kalvoda. Se státem se soudí také zákazník zkrachovalého Private Investors. První pokusy nevyšly a nyní se chce dovolat k Nejvyššímu soudu.

Lidé žalují i finanční úřady 
Lidem se také nelíbí postup finančních úřadů. Nejvyšší správní soud od začátku roku registruje již přes 80 žalob na tyto instituce. "Nejčastějším důvodem stížností je výše doměřené daně a způsob jejího doměření," uvedla ředitelka kanceláře předsedy soudu Dana Nevrklová.