Záložna vymáhá stamiliony

Nucený správce zkrachovalé Rodinné záložny začal vymáhat desítky milionů, které kampelička může dodatečně získat z nedávného prodeje části svého majetku. Cenový rozdíl souvisí s prodejem třetinového akciového podílu firmy Doprastav, který měla kampelička původně v držení.

Na přelomu roku Rodinná záložna akcie prodala pražské firmě ACE za 115 milionů korun. Do smlouvy si nicméně záložna prosadila jednu podmínku: pokud ACE v budoucnu tento balík akcií prodá za víc, poskytne polovinu vzniklého rozdílu zpět záložně. Už před čtrnácti dny MF DNES upozornila, že takový rozdíl opravdu vznikl, tehdejší nucený správce ho však půl roku nevymáhal.

Až včera poskytl nový nucený správce Vladimír Cigánek doklady o tom, že kampelička o své peníze přece jen bude bojovat. Firmě ACE už dokonce vystavila fakturu na více než 153 milionů českých korun (ve slovenských je to přes 188 milionů). Její splatnost vyprší podle nuceného správce dnes.

"Dosud nemám žádnou reakci, co bude dál, nechci předjímat," řekl včera odpoledne Cigánek. Lidé z ACE, stejně jako bývalý nucený správce Jiří Hromada, ještě před čtrnácti dny tvrdili, že žádný cenový rozdíl nevznikl.

I přesto, že podle údajů slovenské burzy ACE skutečně prodala Doprastav dál za vyšší cenu - zatímco od kampeličky kupovala jednu akcii za 415 korun, obratem ji prodávala za 1500. Firma se nicméně hájí tím, že částka na burze byla jen "deklarovaná", ve skutečnosti akcie přepouštěla dál za mnohem méně.

"Připravujeme právní stanovisko, které potvrdí skutečnost, že náš klient ACE prodal akcie za cenu, která nepřevyšuje cenu, za niž je získala," uvedl v úterý Miron Zelina z firmy Invest Brokers, která ACE při obchodu zastupovala.

Oficiální pravidla slovenské burzy nicméně říkají jasně, že cena, která se zobrazí na burze, je brána jako cena obchodu. Tento fakt potvrdilo několik makléřů z renomovaných firem bratislavské burzy. Možnost, že se oficiální pravidla burzy, která berou deklarovanou cenu jako cenu skutečnou, dají obejít, nevyvrátil jen jediný z oslovených obchodníků, Michal Holík z JT Securities.

"Trh nás nutí hledat způsoby, jak to pravidlo neporušit," řekl. Všichni ostatní nicméně reagovali opačně. "My takové obchodní metody nevyznáváme.  Představovalo by to účetní problém, navíc si jako firma nemůžeme dovolit praktiky na hraně zákona," vysvětlil František Ravinger z firmy V-Brokers.

Argument, že podle slovenských zákonů se za cenu považuje jen částka zobrazená na burze, převzal i nový nucený správce kampeličky Cigánek. Do zákulisí prodeje akcií Doprastavu vnesla nové informace nahrávka, kterou ve středu zveřejnila MF DNES. Někdejší nucený správce Jiří Hromada přiznává, že prodej byl zmanipulován.

Na záznamu navíc mluví o korupci na kontrolním úřadu pro dohled nad družstevními záložnami. Podle Hromadových slov ve skutečnosti za prodejem Doprastavu stála vlivná slovenská firma Penta Group.

Právě ona prý poslala peníze do Čech, podle Hromady navíc poslala o 10 milionů víc, než kolik inkasovala kampelička. Vše dle nahrávky proběhlo s vědomím úřadu. Penta Group i lidé z úřadu Hromadovo tvrzení rezolutně odmítli.