Karlovarský porcelán, a.s. Porcelánka v Klášterci nad Ohří.

Karlovarský porcelán, a.s. Porcelánka v Klášterci nad Ohří. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Zaměstnanci Karlovarského porcelánu nemusí přijít o práci

  • 1
Zaměstnanci čtyř krachujících porcelánek mají důvod k optimismu. Zítra se totiž sejdou s budoucím majitelem Karlovarského porcelánu, společností Hengis. Podle jejích prvních odhadů potrvá odstávka minimálně tři týdny. Firma doufá, že zaměstná většinu z osmi stovek lidí, kteří dostali výpověď k 31. březnu.

Hengis převezme porcelánky v Nové Roli, Lesově, Klášterci nad Ohří a karlovarském závodě sítotisk.

"Věříme, že bývalí zaměstnanci Karlovarského porcelánu nastoupí do práce v co největším množství. Čím déle by to bylo, tím by se k nám zákazníci porcelánek hůře vraceli," řekl Miroslav Kříž, který v Hengisu předsedá dozorčí radě. To nejhorší podle něj lidé z porcelánek mají za sebou a to lepší je čeká, i když ne všechny a ne hned.

O tom, kdo se do porcelánek vrátí, rozhodne nový management, který si Hengis vybere. Jednání o konkrétním personálním obsazení začne s vedením porcelánek v pátek. Podle předsedy představenstva Hengisu Michala Bímana je zřejmé, že minimálně při náběhu výroby bude počet pracovních míst nižší než v době před bankrotem.

Obchodní  firma Hengis je v obchodní rejstříku zapsaná  od 31. prosince 2007. Jak Miroslav Kříž říká, jde zatím o firmu bez historie, protože dosud nepodnikala. Aktivitu začala vyvíjet až při insolvenčním řízení na největšího českého užitkového výrobce porcelánu.

Investice do porcelánu je výhodná, tvrdí Hengis

"Karlovarský porcelán je její první nákup," vysvětlil Kříž. Ten je současně i v dozorčí radě pražské akciové společnosti AP Trust, která má společný předmět podnikání jako Hengis. To je pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor bez poskytování jiných než základních služeb spojených s pronájmem.

Na otázku, proč se Hengis rozhodl koupit čtyři závody Karlovarského porcelánu, když s jeho výrobou nemá žádné zkušenosti, odpověděl předseda představenstva Michal Bíman, že považuje investicí do výroby porcelánu za velmi dobrou. "A to na základě naší analýzy ekonomických a tržních možností stávajících provozů," uvedl.
 
Zavírání podniků podle Miroslava Kříže nehrozí. Jen by se mohl přesunout nepodstatný závod.

Zaměstnanci novorolské porcelány, kde má Karlovarská porcelánka ředitelství, už na nového majitele netrpělivě čekají. "Jsme zvědaví, s čím přijde. Důležitá je práce a výplata za ni,"  uvedla vedoucí odborů Marcela Dubová. Dodala, že nálada je veselejší. Spolu s ostatními se připravuje na dočasné uzavření provozů.

Porcelánky mají totiž předplacenou energii pouze do pátku. V podniku zůstanou jen lidé na inventury.

Pád vlády situaci komplikuje

"Lidé v porcelánkách se už můžou přestat klepat strachy, i když je čeká cesta na úřad práce. Chvíli totiž potrvá, než se zase začne vyrábět," sdělil místostarosta Ladislav Cinegr.

Společnost Hengis nejprve musí uzavřít se správcem konkurzní podstaty smlouvy na odprodej částí podniku, zásob, nemovitostí a ochranných známek. Pak může zaplatit kupní cenu. Naplánovaná jsou i jednání o pomoci s úřady práce a ministerstvem financí. "Po pádu vlády to budou větší komplikace, než jsme očekávali," upozornil předseda dozorčí rady Miroslav Kříž.

Největší tuzemská porcelánka je v konkurzu od 10. prosince pro předluženost. Kupec se našel i na závod v Chodově. Zbývá jen prodat výrobu v Concordii Lesov, která je dceřinou společností Karlovarského porcelánu.