Firmy chtějí snižovat mzdy. Přemlouvají lidi k

Firmy chtějí snižovat mzdy. Přemlouvají lidi k | foto: Profimedia.cz

Zaměstnanci si často musí vybrat: brát nižší plat, nebo být bez práce

  • 184
"Raději byste souhlasili se snížením platu, nebo s propouštěním?" ptají se některé firmy svých zaměstnanců v dotaznících. "Měli jsme si to přes víkend rozmyslet a v pondělí na jméno odpovědět. Ani nevím, jestli to mám říct doma. Nechci nikoho poplašit," říká zaměstnanec jedné české makléřské firmy.

Ve firmě již několik let pracuje a nedávno začal platit hypotéku. Anketa bez jakékoli přípravy a předchozí konzultace vedení ho překvapila.

Může se hodit

Velký přehled volných pracovních míst s možností vkládat inzeráty na www.jobdnes.cz

Firmě, stejně jako ostatním společnostem v oboru, kvůli dopadům finanční krize ubývají zákazníci, a majitelé se proto rozhodli snížit náklady. Začali podobně jako jiné firmy a zeptali se zaměstnanců, co by raději udělali.

"Prý z toho vyšlo, že sedmdesát procent lidí je pro snižování platů," říká muž. Sám patřil k několika málo lidem, kteří nevybrali ani jednu možnost, ale navrhli úspory jinde. "Teď prý bude vedení mluvit s každým zvlášť. Všichni si o tom špitají mezi sebou a nálada ve firmě tomu odpovídá," dodává.

Propouštění si prý však nikdo moc připouštět nechce a trochu se i doufá, že než administrativa firmy může doběhnout do finále, trh se otočí, zákazníků přibude a k sekání nákladů už nebude důvod.

Snížit mzdu jen se souhlasem

Snižování mezd většinou plošně vyhlásí nadnárodní matky, jako například IT výrobce Hewlett Packard či výrobce pneumatik Barum, a následně to přenášejí do ostatních zemí.

Na rozdíl od USA v Česku není jednostranné snížení mzdy prakticky možné. Proto se šéfové snaží přesvědčit lidi, aby si snížení odsouhlasili dobrovolně.

"Snížení podléhá vždy souhlasu zaměstnance. V případě, že ve společnosti existují odbory, je potřeba je o snížení informovat. Jediná možnost jednostranného snížení přichází v úvahu u odměňování na základě mzdového výměru," říká advokát Martin Lukáš ze společnosti Weinhold Legal.

Na bázi mzdového výměru však pracuje v Česku pouze omezený počet lidí. V jejich případě může firma snížit mzdu z jakéhokoliv důvodu až na hranici minimální zaručené mzdy. V ostatních případech je třeba lidi "ukecat".

"Základ je upřímná, včasná a osobní komunikace. Nekontaktní dotazník mi přijde jako ta nejhorší možnost, ale o těchto metodách jsem slyšel. Osobně by mě to spíše naštvalo a v ten moment bych si už zřejmě začal tisknout životopis," říká personální odborník Radek Dyntar z poradenské společnosti Ernst and Young.

Sám však ze své zkušenosti potvrzuje, že firmy se na mzdové škrty připravují. Podle něj podniky v Česku zatím hlavně masově zamrazují růst platů a platy především ve výrobě snižují tím, že lidem zkracují pracovní týden ze 40 až na 22,5 hodiny.

Snížení mezd v ČR

PPF
Platy se sníží stovce vrcholových manažerů.
Tatra
Vedení firmy klesnou platy o deset procent, sníží se i ve
výrobě a byl zaveden zkrácený pracovní týden.
ČSA
O snížení se bude teprve jednat s odbory.
Nova
Šéfové dostanou o 15 procent méně, ostatní zaměstnanci mají
mzdy zmrazené.
JIP – Papírny Větřní
Všichni zaměstnanci od uklízeček až po manažery dostanou o šest
procent méně.
Brano Group
Firma zkracuje pracovní týden, platy si snížilo vedení v čele
se šéfem Pavlem Juříčkem.

Existují zaběhnuté postupy, které firmy používají při oznamování takto nepříjemných zpráv. "Většinou se v pátek odpoledne sezvou všichni zaměstnanci do největší místnosti ve firmě, kde vystoupí šéfové, kteří by zároveň měli jít příkladem ve snížení mezd," osvětluje osvědčený postup Dyntar. V pátek prý proto, že lidé mají čas o víkendu prostudovat smlouvy a důvody snížení mezd, v pátek bývá i nálada kolektivu nejlepší.

"Před tímto jednáním je dobré mít již domluvené odbory nebo takzvané názorové vůdce kolektivu, ke kterým se ostatní přidají," dodává. Jde o dobrovolné snížení mzdy, tudíž lidé mohou trvat na svých současných platech, ale...

"Určitě mohou odmítnout. Ale firma pak jistě bude zvažovat propustit zaměstnance pro nadbytečnost, jelikož nebude schopna zajistit práci pro všechny takto placené zaměstnance. Ti proto musí zvážit, zda je lepší nižší mzda a setrvání ve firmě, nebo ukončení pracovního poměru a hledání si nového místa," vysvětluje advokát Lukáš.

Odbory: Často je to na hraně zákona

Odbory se na tyto snahy zaměstnanců dívají nevraživě. "Není to žádná dobrovolnost, je to jasný nátlak. Často je to na hraně zákona. Třeba když lidé dostávají výpověď bez objektivních důvodů," říká Josef Středula, předseda OS KOVO.

Snížení mezd ve světě

Caterpillar
Vedení klesnou platy o polovinu, ostatním až o 15 procent.
General Motors
Pro vedení půjde na platy o deset procent méně, pro ostatní o tři až
sedm procent.
Microsoft
Agenturní externí pracovníci dostanou o deset procent méně
(v ČR se snižovat zatím nebude).
Hewlett Packard
HP plat výkonného ředitele HP Marka Hurda se sníží o 20
procent, plat nejvyššího vedení o deset až 15 procent. Plat
ostatních zaměstnanců poklesne o 2,5 až pět procenta.
Hutchinson Technology
Sníží platy o pět procent všem.
Nissan
Vedení dostane o pět procent méně.

Podle něj je míra problémů firem velká. "Firmy o tom ale nechtějí na veřejnosti mluvit, protože by přišly i o ten zbytek svých zakázek," dodává Středula.

Podle něj je správnou cestou takzvaná částečná nezaměstnanost, kdy lidé zůstávají doma, pobírají 75 procent mzdy a stát by měl přispívat na vzdělávání. Naopak nedobrovolné zkracování pracovního týdne považuje za velkou hrozbu. "To lidem ovlivní i výpočet mateřské, podpory v nezaměstnanosti a důchodu.
Takto se spotřeba v ekonomice určitě nerozhýbe," říká Středula.

,