Z nezaplacených třicetikorunových poplatků jsou dnes i pětimístné sumy, ilustrační foto

Z nezaplacených třicetikorunových poplatků jsou dnes i pětimístné sumy, ilustrační foto | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vymahači koupili od nemocnic dluhy na poplatcích. Teď sami krachují

  • 204
Ve sporu finančníků o miliardové pohledávky uvázli i pacienti. Zana Invest, společnost zabývající se obchodem s pohledávkami, stojí před insolvenčním řízením. Zatím není jasné, jak se naloží s drobnými dluhy lidí. Kolem firmy se navíc začala točit známá podnikatelská jména.

Investiční žraloci si vyhlédli nový cíl – na první pohled bezvýznamnou firmu Zana Invest. Opakovaně se ji snaží poslat do konkurzu. Hraje se o to, kdo bude mít na insolvenčním řízení největší vliv a kdo bude držet prst na prodeji jejího majetku.

Ten tvoří především dvacetimilionový balík pohledávek vůči pacientům, kteří v minulosti nezaplatili u lékaře poplatek za ošetření nebo hospitalizaci. Původně drobné dluhy ve výši desetikorun dokážou vymahači během let navýšit díky soudním poplatkům a nákladům exekutorů i na desetitisíce korun.

Neznámá firma, kontroverzní podnikatelé

Kolem Zany Invest se točí známá jména. Na první pohled anonymní firmu ovládá kontroverzní podnikatel Vít Zaorálek. Se Zaorálkem spjatá firma se snaží Zanu dostat do konkurzu.

Na insolvenci tlačí také firma Glory Daze Associated z Britských Panenských ostrovů. I ta je zdánlivě anonymní, nitky od ní však směřují k miliardáři Pavlu Tykačovi. Glory Daze je totiž nástupcem zkrachovalé Agrobanky, kterou kdysi ovládal Tykač s partnery ze skupiny Motoinvest, navíc ji zastupuje společnost EC Group Investment, firma specializovaná na obchod s pohledávkami, historicky spjatá s lidmi z Motoinvestu.

A pak se objevuje další zajímavé jméno – miliardář Karel Pražák. Jeho společnost AB Credit je dalším věřitelem Zany a mohla by se do insolvenčního procesu zapojit.

Z třicetikorunových dluhů jsou dnes i desetitisíce

Zana Invest proslula vykupováním nezaplacených regulačních poplatků od nemocnic za roky 2008 až 2011. Když lidé občas nezaplatili, podepsali místo toho dlužní úpis. Třicetikorunové dluhy pak pustili z hlavy, avšak nemocnice je evidovaly a v roce 2011 je řada z nich prodala vymahačské firmě Zana.

Žraloci kolem Zana Invest

Vít Zaorálek

Majitel Zana Invest, pravomocně odsouzený ke 4 rokům a 10 měsícům vězení za stomilionovou zpronevěru. Byl hlavou skupiny, jež skupovala oslabené firmy, posílala do nich bílé koně a nechávala rozkrádat jejich majetek. Rozsudek se snaží zvrátit dovoláním k Nejvyššímu soudu. Loni koupil 50 firem, jimž poskytlo podezřelé úvěry Metropolitní spořitelní družstvo.

Karel Pražák

Investor, obchodník pohledávkami. Vlastní firmu AB Credit. Léta pracoval pro Petra Kellnera, kromě správy pohledávek se věnoval lobbingu za PPF. Předloni se osamostatnil. Jeho AB Credit získala letos za zlomek ceny pohledávky zkrachovalého Metropolitního spořitelního družstva v hodnotě 12 mld. Kč. Ačkoliv to oficiálně nepřiznává, kontroluje skrytě fotbalový stadion Slavie v Edenu.

Pavel Tykač

Obchodník, multimiliardář. Patří mu doly Vršanská uhelná. Začínal v 90. letech ve skupině Motoinvest, policie ho podezírá z vytunelování CS Fondů v roce 1997. Je zřejmě napojen na firmu Glory Daze Associated (nástupnická firma Motoinvestem kontrolované Agrobanky). Glory Daze je věřitelem Zana Invest, jeden insolvenční návrh na Zanu podala, k druhému se připojila.

„Šlo o nemocnice v Ostravě, Karlových Varech, Sokolově, Humpolci, prostě napříč celou Českou republikou,“ říká Marek Čech ze Sdružení za čistotu práva. Balíky pohledávek se často prodávaly napřímo bez výběrových řízení. A nikomu nevadilo, že končily u anonymní firmy.

Zana pak dluhy od pacientů vymáhala. Samozřejmě k nim připočítala poplatky za advokátní služby a soudní poplatky ve výši tisíců korun. Překvapení v podobě předžalobní výzvy pak zaskočilo stovky lidí, exekutoři nechávali strhávat tisíce korun z účtů i penzistům či invalidům.

Objevily se i některé drastické případy. Portál finance.cz třeba informoval o kauze Pavly Faksové hospitalizované v ostravské nemocnici. Zaně dlužila 60 korun, úrok z prodlení ve výši deset korun a náklady za soudní řízení 6 641 korun. Po odvolání u soudů zaplatila 2 478 korun. TV Nova zase vysílala příběh invalidního důchodce Miroslava Vaňka, kterému narostl dluh z rumburské nemocnice u Zany Invest z pětistovky na 36 tisíc.

Ministerstvo zdravotnictví, kam si někteří lidé stěžovali, problém neřešilo, což se nezměnilo. „Ministerstvo k této problematice nemá žádné informace, doporučujeme obrátit se na příslušné přímo řízené organizace,“ stroze odpovídá mluvčí resortu Štěpánka Čechová.

Dlužníkům zkoušela pomoci alespoň občanská sdružení. „Klientů, o kterých víme, je 176. Postiženým jsme radili a zprostředkovali bezplatnou právní pomoc, pokud o to požádali,“ říká Marek Čech.

Část lidí se u soudů ubránila, stovky jich však platily a stovky dluží Zana Invest dodnes.

V insolvenčním řízení je i Zana Invest

Když Zana kupovala pohledávky nemocnic, ostravské záchranky či olomouckého dopravního podniku, nebylo jasné, kdo za ní stojí.

Dnes to vypadá, že ji kočírovali lidé, kteří zároveň ovládali jednu z největších domácích kampeliček – Metropolitní spořitelní družstvo (MSD). Záložna před časem zkrachovala, zmizelo z ní přes 12 miliard korun, které musel uhradit střadatelům stát z Fondu pojištění vkladů. Peníze z kampeličky utíkaly ve formě úvěrů poskytovaných spřáteleným firmám. Jednou z firem, jež sporné půjčky dostávaly, byla i Zana Invest.

Tunel v kampeličce vyšetřuje policie, záložna zároveň prochází konkurzem. Po jeho startu do hry vstoupil Vít Zaorálek a skoupil 50 firem, které záložně dlužily – včetně Zany.

Balík pohledávek vůči Zaorálkovým firmám i dalším dlužníkům záložny získala letos na jaře v rámci konkurzního řízení MSD společnost AB Credit finančníka Karla Pražáka. Ta však obratem část pohledávek (včetně té za firmou Zana) vzápětí převedla na offshorovou společnost Glory Daze – to je ta, od níž vedou stopy k Tykačovi.

Podle Zaorálkova mluvčího Ivo Lackoviče se zprvu obě skupiny investorů – jak Zaorálek, držící dlužnické firmy, tak Pražák s Glory Daze, vlastnící jejich dluhy – snažily spolupracovat. Pak ale došlo k rozchodu. Začaly padat insolvenční návrhy na jednotlivé firmy. Tak se v insolvenčním řízení octla i Zana.

O osudu starých dluhů se ještě bude jednat

Průběh insolvence, to, kdo ovládne věřitelský výbor, kdo se stane správcem a kdo bude majetek Zany kupovat, rozhodne o tom, kde skončí staré dluhy pacientů, jež dnes vlastní Zana.

Zaorálkův mluvčí nicméně tvrdí, že majitel Zany nemá o vymáhání zájem. „Neslučuje se to s morálními standardy, které na své podnikání klade,“ říká.

O převzetí balíku pohledávek vůči pacientům nemocnic má podle něj naopak zájem Glory Daze. „Vzhledem k technické náročnosti dojde k předání mikropohledávek a výnosu z nich na společnost Glory cestou insolvenčního řízení,“ říká. Na potřebě insolvence se podle něj shodly obě strany a při insolvenčním řízení prý hodlají spolupracovat.

Zda je to pravda, nelze ověřit. Karel Somol, advokát Glory Daze, nechal dotazy iDNES.cz týkající se osudu Zany a jejích citlivých pohledávek bez odpovědi.

Jak se i insolvenci postaví Karel Pražák, není jasné, své plány pro MF DNES neupřesnil: „Nevím z hlavy, jak to zrovna s touto firmou a jejími pohledávkami je, neumím narychlo říct, zda nás ty pohledávky zajímají,“ uvedl poouze.

Handrkování o firmu Zana svědčí o tom, že obchodníci s pohledávkami považují její portfolio za hodnotné a od vymáhání dluhů si slibují tučný zisk. Což pro zapomnětlivé pacienty a černé pasažéry nevěstí nic dobrého.