Zánik národních měn vezme práci tiskařům

Ne všichni obyvatelé dvanácti evropských států se těší na to, jak jim zavedení euro od ledna 2002 usnadní nákupy či cestování. Před frankfurtským sídlem Evropské centrální banky se sešlo několik stovek demonstrantů, kteří se obávají, že je jednotná evropská měna připraví o práci. S transparenty s nápisy "Ruce pryč od naší práce" protestovali zaměstnanci tiskáren a centrálních bank jednotlivých států eurozóny.

"Pokud guvernéři nebudou naslouchat našim požadavkům, přijdou letos stávky," prohlásil Alain Descamps, prezident organizace SCECBU sdružující odborová hnutí zastupující přes šedesát tisíc zaměstnanců evropských centrálních bank. Odbory se hrozí, že nástup společných euro bankovek a mincí připraví o zaměstnání tisíce lidí.

Protestujícím pracovníkům hrají do ruky určité obavy spojené s přechodem na euro. Někteří prodejci se obávají chaosu v obchodech, politikům je zřejmé, že každý zádrhel jim obyvatelé spočítají u nejbližších voleb.

Jak vypadají nové mince a jak nahradí ty dosavadní?
ČTĚTE ZDE
Z této nálady jsou odboráři připraveni těžit. "Pokud chtějí Evropská centrální banka i jednotlivé banky ve státech eurozóny hladký přechod na novou měnu, budou muset změnit svůj přístup," pohrozili v prohlášení rozdávaném během demonstrace.

Organizátoři celé akce uspořádali protest především proto, aby k celému problému přitáhli pozornost. "V celé Evropské unii existuje sedm tisíc pracovních míst spojených s tištěním bankovek. Odbory přednesli obavy těchto lidí ze ztráty místa zaměstnavatelům, ti však odmítli přijmout jakákoli opatření, aby tato místa zajistili," píše se v prohlášení.

Ve většině evropských zemí je tištění bankovek součástí centrálních bank, nebo je na ně úzce napojeno. Demonstranti vyjádřili obavy z toho, že tisk nových bankovek se bude centralizovat a jejich dosavadní místa se stanou nadbytečná. Obdobně uvažují i zaměstnanci na úřednických postech. "Máme strach, že spousta věcí se bude dělat už jen ve Frankfurtu, jako například úkoly spojené s platebním systémem či finanční statistikou. To by znamenalo propouštění v jednotlivých národních bankách," řekl Belgičan Luc Pletinckx.