Zasedání Měnového fondu přinese stamiliony

- Zářijové zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v Praze, na které má přijet kolem 15 tisíc finančních elit z celého světa a minimálně stejný počet demonstrujících aktivistů, přinese mnoha firmám a podnikatelům velké obchody. Kromě půldruhé miliardy korun, které za uspořádání každoroční finanční olympiády zaplatí fond a český stát, totiž v Praze budou týden utrácet jedni z nejbohatších lidí světa. Částky, které finančníci dohromady ve městě nechají "ze svého", půjdou podle odborníků do stovek milionů korun.

Pro pražské hoteliéry je kongres příležitostí, jak využít celou svou kapacitu. „Hotely jsou na dobu zasedání plně vytížené, ve čtyř- a pětihvězdičkových jsou finančníci, v ostatních doprovod.
Poptávka výrazně převyšuje nabídku, a to zhruba po dobu čtrnácti dní. Taková situace v Praze jindy nastává, jen když jsou v Německu svátky, o Velikonocích a na Silvestra,“ míní Jaromír Beránek z poradenské firmy Mag Consulting.
Podle vládního zmocněnce pro přípravu fóra Zdeňka Hrubého mnohé hotely využily příležitost a zvedly ceny. „Je to logické tržní chování, na kterém není nic divného, i když někde to šlo to nestydatějších rozměrů,“ uvádí Hrubý, podle něhož nebylo v nejluxusnějších kategoriích dostatek míst a někteří významní hosté se budou muset spokojit s méně hvězdičkami, než na kolik jsou zvyklí.
Kromě ubytování nabídnou hotely i další služby. „Plno je každé září, ale letos jsme vyprodali i všechny prostory pro schůzky a jednání,“ tvrdí Miroslav Forejtek, marketingový ředitel hotelu Corinthia Towers, který stojí naproti Kongresovému centru. „Řada bankéřů přijede s manželkami a chtějí se po náročném programu bavit. To je příležitost pro noční podniky, divadla,“ říká Beránek. Pořadatelé chystají několik mimořádných kulturních akcí v Národním divadle a Státní opeře.
Až k půl miliardě by mohla vyšplhat suma, kterou finančníci ponechají v zemi ze svého.
“Každá koruna utracená za pronájem budovy obvykle podle studií o cestovním ruchu znamená další tři koruny utracené ve městě,“ míní šéf Kongresového centra František Dušek. Ministerstvo financí si centrum pronajímá za 160 milionů korun. Tržby v restauracích, za dárky či za taxislužbu ze zdrojů návštěvníků však v tomto případě zřejmě trojnásobek investované sumy nepřesáhnou. Pronájem centra trvá totiž čtyři měsíce, ale nejdůležitější finančníci přijedou na necelý týden. Navíc mnozí kvůli nabitému programu a důsledné ochraně nebudou moci podle odborníků tolik utrácet.
Koná-li se zasedání v zámoří, což se děje jednou za dva roky, fond a banka utratí podle organizátorů 12 až 15 milionů dolarů, tedy minimálně půl miliardy korun. „Polovina rozpočtu směřuje na dopravu účastníků, u nejvyšších představitelů hradíme rovněž celý jejich pobyt, abychom zajistili rovný přístup všech zemí. Další náklady jsou spojené se zajištěním telefonů, počítačů, kanceláří a odměn pro dočasně najatý personál,“ uvádí Merrell Tuck-Primdahlová z pořadatelského týmu Světové banky.
Na přípravu zasedání má být dočasně najato 1050 lidí.