Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda hovoří na tiskové konferenci. (15. září 2009)

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda hovoří na tiskové konferenci. (15. září 2009) | foto: Michal Šula, MF DNES

Zastavte obří ekologickou zakázku, žádá Sněmovna vládu

  • 45
Vláda má zastavit obří zakázku na likvidaci ekologických škod, které se stát v 90. letech zavázal hradit vlastníkům zprivatizovaných státních podniků. Úkol zastavit tendr, jehož výše může dosáhnout až 115 miliard korun, prosadili poslanci levicových stran a KDU-ČSL. Premiér Fischer slibuje, že vláda se zakázkou bude znovu zabývat a posoudí, zda Sněmovně vyhoví.

"Superzakázka je spíš supertunel na státní finance," řekl ve Sněmovně lidovecký poslanec Jiří Carbol. Zdůraznil, že slíbené vládní garance pro vítěznou firmu přes sto miliard korun neodpovídají odhadu skutečných nákladů, které mohou být podle odhadu České inspekce životního prostředí kolem čtyřiceti miliard.

Pro usnesení, jímž Sněmovna požádala vládu, ať tendr zastaví, hlasovalo 73  poslanců ze 131, kteří se jednání účastnili. Navrhl ho už předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda. "Neměl by to být jen kšeft pro jednu firmu," tvrdí. Vláda, která vyjde z voleb, by podle něj měla zvolit jiné řešení - rozdělit obří zakázku na více menších.

Fischer: Jsme připraveni tendr opět přezkoumat

"Chtěl bych vás požádat, abychom si pragmaticky uvědomili, v jakém bodě jsme. Ministerstvo rozhodlo o prodloužení lhůty pro podání nabídek do 10. června," řekl nejprve poslancům premiér Jan Fischer.

Ještě před hlasováním slíbil, že pokud Sněmovna přijme usnesení žádající zastavení zakázky, vláda se jím bude znovu zabývat a posoudí, zda pro to existují zákonné důvody.

V soutěži o sanaci ekologických škod zůstali čtyři zájemci z původních šesti - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Environmental Services a PPF. Posledního z nich přitom do soutěže vrátil v polovině října antimonopolní úřad.

proč superzakázka vznikla

Stát se zavázal, že vlastníkům zamořených území zaplatí za odstranění ekologických škod. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Podle ministerstva financí by také tento postup byl finančně mnohem náročnější.

Zakázku v parlamentu vehementně hájil bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, za jehož působení na ministerstvu tendr začal. "Jak může někdo říkat, že ta zakázka je předražená, když ještě do června, než se rozbalí obálky s nabídkami, nevíme, jestli některá z firem nabídne třicet, čtyřicet, padesát miliard. Proč nechcete, aby se vláda na ty nabídky mohla podívat? Vláda má přece možnost žádnou nabídku nevybrat," argumentoval Kalousek.

V pozadí sporu o zakázku je boj mezi bývalými kolegy z KDU-ČSL, mezi kterými je velká rivalita poté, co Kalousek spolu s exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem založil novou stranu TOP 09 a ta teď s lidovci bojuje o stejné voliče.