Člen výkonné rady ECB a guvernér italské centrální banky Ignazio Visco.

Člen výkonné rady ECB a guvernér italské centrální banky Ignazio Visco. | foto: Profimedia.cz

Zástupce ECB: Klíčovým výsledkem summitu je náš vliv na záchranné fondy

  • 7
Evropská centrální banka hodnotí výsledek summitu EU pozitivně. Člen její výkonné rady Ignazio Visco považuje za nejdůležitější, že se evropští lídři rozhodli dát Evropské centrální bance kontrolu nad záchrannými fondy EFSF a ESM.

Vliv ECB na oba mechanismy by podle něj měl přispět ke snížení úroků státních dluhopisů, jejichž růst v poslední době krizi hodně prohloubil.

Visco, který je zároveň guvernérem italské centrální banky, před členy italského parlamentu v pátek řekl, že pokud úroky dluhopisů klesnou tak, jak se předpokládá, pak nebude mít Evropský bankovní úřad (EBA) problém snížit požadavky na kapitálovou přiměřenost bank. O nutnosti zpřísnit kapitálovou přiměřenost přitom úřad EBA informoval teprve ve čtvrtek.

"Záchranný fond bude moci intervenovat a obstarávat prostředky"

Evropský fond finanční stability (EFSF) má zajistit půjčky zemím eura, které mají problémy s likviditou. Na záchranu velkých ekonomik jako je Itálie nebo Španělsko, by ale nestačil.

Místo něj měl v roce 2013 vzniknout Evropský stabilizační mechanismus (ESM), který by existoval trvale. Summit v Bruselu ale dohodl, že mechanismus začne fungovat už od června 2012, což je o rok dříve. Visco řekl, že dát ECB kontrolu nad těmito mechanismy je z celého summitu to nejzásadnější pro boj s dluhovou krizí.

"Už to nebude nástroj, o němž nikdo nebude vědět, kdo je za něj zodpovědný. Bude mít možnost intervenovat, aby obstaral prostředky," uvedl Visco.

"Němci se bojí hyperinflace, která je dohnala k válce"

"Pokud bude toto fungovat, ceny státních dluhopisů, které byly nyní terčem útoku, začnou znovu růst. Pak bude možné revidovat rozhodnutí úřadu EBA a jeho požadavky (na kapitálovou přiměřenost) snížit," dodal.

Na otázku, zda je ECB ochotna stát se v eurozóně věřitelem poslední instance, Visco odpověděl, že je třeba chápat důvody, proč se proti takové změně staví největší evropská ekonomika, tedy Německo.

"Těmi důvody, proč jsou Němci tak posedlí monetizací dluhu, je to, že oni to přirovnávají k Výmaru, k nacizmu, k druhé světové válce a destrukci jejich země," vysvětlil Visco neblahou zkušenost Němců s Výmarskou republikou a s hyperinflací, která tehdejší dobu provázela. "Je to důvod, který je třeba respektovat. Pokud nebudeme rozumět jeden druhému, nemůžeme ani diskutovat," dodal.

Visco se ale vyjádřil ke čtvrteční kroku ECB. Centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na jedno procento a oznámila několik dalších změn, které podle Visca pomohou zabránit rozvoji úvěrové krize. V minulých dnech se objevily informace, že některé banky již omezují úvěry podnikům, což by mělo neblahé dopady na reálnou ekonomiku.

,