Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zástupci G20 se v Británii přeli o stimuly a vliv v měnovém fondu

  16:40aktualizováno  17:52
Zástupci zemí G20 jednali v Británii o ekonomické krizi. Shodli se na obecné strategii podpory ekonomického růstu. Jednání však bylo neklidné - USA, Japonsko a Británie chtějí další vládní stimuly, ostatní hlavně lepší regulaci finančních trhů. Rusko, Čína, Brazílie a Indie navíc požadují větší vliv v Mezinárodním měnovém fondu.

Americký ministr financí Timothy Geithner (pravo) a šéf mexické centrální banky Guillermo Ortiz při fotografování na schůzce G20. | foto: Reuters

Zástupci devatenácti nejsilnějších světových ekonomik a Evropské unie, kteří se sdružují ve skupině G20, připravovali v britském Horshamu strategii na dubnový summit. Jednání se účastnil i český ministr financí Miroslav Kalousek, který zastupuje právě EU.

Finanční lídři se shodli spíše na obecných cílech. "Jsme připraveni zapojit veškeré úsilí, které je nutné k obnově růstu," uvedli podle ČTK v závěrečném komuniké.

Chtějí ochránit velké finanční instituce, zlepšit finanční systém a obnoví fungování úvěrových trhů. G20 bude pokračovat v podpoře bank, aby měly dostatek kapitálu. Centrální banky se zavázaly zachovat expanzivní měnovou politiku tak dlouho, dokud to bude potřeba. Komuniké vyzývá i jednotlivé země, aby urychleně zavedly fiskální podporu, kterou slíbily.

Spory o státní výdaje a regulaci

Schůzka v Horshamu se však nenesla v klidném duchu. Vyslanci Číny, Indie, Brazílie a Ruska podle agentury Reuters na schůzce prosazovali zavedení striktnější kontroly investičních fondů. Právě toto téma by mělo podle nich být prioritou zemí G20. Lepší regulaci finančních trhů místo navyšování státních výdajů prosazuje i Francie a Německo. - čtěte více o stanovisku Německa a Francie k politice G20

Zástupci Británie se podle agentury Reuters na probíhajícím jednání vyjádřili, že pro jejich zemi není regulace finančních trhů "priorita mezi prioritami".

Británie a USA vyzývají ke zvýšení státních výdajů a zavedení dalších vládních stimulů, které by podle nich měly pomoci světové ekonomice z jejího současného chaosu. Strategii větších výdajů podporuje i Japonsko.

Země kontinentální Evropy na schůzce znovu naznačily, že nepřikročí k větším výdajům, dokud neuvidí výsledky první vlny finančních stimulů do ekonomiky.

To po jednání potvrdil i Miroslav Kalousek. "Zatímco Amerika by ráda hovořila o dalších a nových stimulech... v této chvíli nejsme připraveni... začít uplatňovat nové a nové nástroje..., než uvidíme, jak fungují nástroje plánu obnovy," řekl podle ČTK.

Německá kancléřka Angela Merkelová už v týdnu prohlásila, že cílem není více utrácet, ale nastavit systém regulací tak, aby pomohl zabránit budoucím ekonomickým krizím.

Merkelová jednala v sobotu na oddělené schůzce v Londýně s britským premiérem Gordonem Brownem. Podle BBC oznámila, že Německo už do vládních stimulačních balíčků vložilo 4,2 procent svého HDP. Merkelová v tom svoji zemi označila za "předvoj" Evropy a potvrdila, že chce počkat na výsledek opatření.

Daňové ráje a miliardy měnovému fondu

Britský ministr financí Alistair Darling přesto hodnotil schůzku pozitivně. "Samozřejmě, že když máte v místnosti 20 lidí, tak tu budou rozdíly," přiznal podle BBC.

Společné řešení krize podle něj není jen ekonomická nutnost, ale i "morální imperativ", protože hrozí že kvůli ní 90 milionů lidí na světě spadne do pásma chudoby.

Na předběžném jednání G20 se také probíral problém takzvaných daňových rájů. Švýcarsko, Lucembursko a Rakousko už v pátek přislíbily, že uvolní svá přísná pravidla týkající se bankovního tajemství a budou víc spolupracovat při vyšetřování daňových úniků. - čtěte Švýcarsko zmírní bankovní tajemství, nechce na seznam daňových rájů

Zástupci 20 nejsilnějších ekonomik také probírali navýšení zdrojů Mezinárodního měnového fondu (MMF), který pomáhá řešit krize jednotlivých národních ekonomik. MMF už na půjčkách rozdělil 50 miliard dolarů.

Americký ministr financí Timothy Geithner chce zdroje MMF navýšit na 750 miliard dolarů. Evropská unie je střízlivější - chce zdroje MMF zvýšit na 500 miliard dolarů, přičemž sama uvažuje o poskytnutí 100 miliard. Tento návrh podporuje i Česko. - čtete Česko navrhuje evropskou půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu

Japonsko s posílením MMF souhlasí a také přislíbilo půjčit mu 100 miliard dolarů. Výhrady však má Brazílie, Rusko, Indie a Čína. Peníze prý měnovému fondu neposkytnou, dokud se nezvýší jejich podíl na rozhodování MMF. Vadí jim, že největší vliv na politiku MMF má Evropská unie a Spojené státy.

Autor:
  • Nejčtenější

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

22. dubna 2024  15:55

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit...

Číst iDNES.cz se vyplatí. Megahra o statisíce korun pro věrné čtenáře vrcholí

15. března 2024  15:02,  aktualizováno  24.4 9:32

Na portálu iDNES.cz vrcholí Megahra o peníze. Do pondělí 29. dubna může každý čtenář s registrací...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Hello Kitty slaví padesátiny. Celý svět si myslí, že je to kočička, jenže není

25. dubna 2024  11:25

Kulatý obličej se dvěma trojúhelníkovýma ušima, drobný čumáček, vousky a červená mašle na uchu....

Desítky tisíc letů nad Evropou hlásí rušení signálu GPS. V podezření Rusko

23. dubna 2024  10:37

Navigační systémy letadel na trasách nad Pobaltím i nad dalšími oblastmi hlásí stále více...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nad Českem krouží nové značky fast foodů. V plánu mají rozvířit trh

22. dubna 2024

Premium Již třicet let vévodí šťavnatým burgerům, hranolkům a kuřeti v Česku tři fastfoodové řetězce. Nyní...

Předat farmu potomkům má být snazší, s návrhem po letech přichází nový náměstek

27. dubna 2024

Před dvěma lety slíbil tehdejší ministr zemědělství Zdeněk Nekula, že připraví pro rodinné farmy...

Konec minikečupů i ovoce v plastu. EU chce snížit množství odpadů

27. dubna 2024

Premium Evropská unie v boji za co nejmenší množství odpadu zakáže minibalení majonéz, šamponů nebo...

Úspěšný zubař prodává „ražený český dějepis“, mince už vynesly 155 milionů

26. dubna 2024  22:04

V Praze se v pátek vydražila část celoživotní numismatické sbírky Václava Bruny. Vyšla na 6,15...

Čtyři jaderné bloky nestačí, bude třeba budovat další, říká exministr Grégr

26. dubna 2024

Premium Kromě výstavby až čtyř jaderných bloků v Dukovanech a Temelíně by už Fialova vláda měla plánovat i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...