Například ostravská firma Euro Center Diffusion inzeruje v barevných magazínech ananasové tobolky velkým sloganem: "Jak zhubnout 23 kilo za dva měsíce a přitom jíst jako obvykle!" Celou stránku pod tímto bombastickýcm titulkem potom zabírá vyprávění údajné paní Marie Blanchardové i s fotografií, jak to s tobolkami dokázala. "Silní lidé mohou na začátku diety zhubnout hodně, ale potom to jde pomaloučku," říká už opatrněji spolumajitelka firmy Zina Boldaňuková. Na vysvětlenou dodává záhadné vysvětlení: "Výtažky ananasu jsou známé víceméně na poli informací pro buňky, které je pomocí energie Yang smršťují, a člověk potom nemá hlad."
Této teorii ovšem nikdo neověřil, protože účinky tobolek firma nikdy nenechala v České republice vyzkoušet podle závazných pravidel pro kontrolu léčiv. Zina Boldaňuková dokonce nezná a nedokáže ani navázat kontakt s Marií Blanchardovou, která je titulní postavou reklamy na zboží, které firma prodává.
Podobně je na tom i další ostravská firma Aestheline - Nature Cosmetic, která zásilkovým způsobem prodává pilulky Tropicslim. Podle slov manažerky Aestheline Miroslavy Štěpkové jsou to pilulky z výtažků ananasu. "Podporují látkovou výměnu," tvrdí. Zároveň potvrzuje, že firma žádné klinické testy nenechávala v České republice dělat. Je prý nutné pouze věřit v to, že tři ženy, jejichž fotografie před a po zhubnutí jsou součástí inzerátu, jsou pravé. Všechny jsou ovšem z ciziny a spojení na ně firma nemá.
V obou firmách přitom figurují jako majitelé a jednatelé Francouz Germain Girardi a Polák Milan Piatko.
FIRMY PENÍZE NAVZDORY SLIBŮM ČASTO NEVRACEJÍ
Euro Center Diffusion nabízí na letáku vrácení peněz, pokud zákazník není spokojen s úbytkem váhy. "Protože jsem nezhubla ani kilogram, vrátila jsem tablety zpět. Dodneška jsem však peníze nedostala," vzpomíná Eva Lašová z Dvora Králové. Firma jí přes opakované urgence nevrátila ani korunu. Spolumajitelka firmy Zina Boldaňuková se k jejímu problému nevyjádřila ani pro MF DNES.
"Prostředky na hubnutí nejsou v podstatě nic jiného než vláknina, která se v břiše roztáhne a člověk nemá hlad," objasňuje lékařka pracující pro firmu Delpharmea Mária Šulová. Tato firma vyrábí koktejl Utra Fit n` Slim, jehož obal i reklama v televizi dělají z fíglu s vlákninou vědu. Píše se tam o odbourávání přebytečných tuků, fungování látky biotin a lékařsky ověřené dietě. Koktejl však není v Česku klinicky testován, a tak nezbývá nic jiného než firmě uvěřit bez důkazů nebo jí nevěřit vůbec.
"Při podivně rychlém hubnutí o více kilogramů jde většinou o falešné snížení váhy pouhým vyloučením vody z organismu," řekl již loni v souvislosti s kampaní na hubnoucí čaje diabetolog pražské Všeobecné fakultní nemocnice Gustav Šindelka. Ihned dodal, že tato metoda je zdraví škodlivá. Navíc se při ní uplatní takzvaný jo-jo efekt, kdy klient nejdříve zhubne a poté ještě rychleji přibere.
V případě různých neověřených léčebných prostředků někdy platí staré úsloví "věř a víra tvá tě uzdraví". Poněkud odborněji to dokládá i lékař Antonín Brzek: "Mnoho prostředků působí jen díky sugesci, i když v nich není žádná účinná látka." Jako sexuolog nechce veřejně jmenovat prostředky, které jsou z medicínského hlediska naprostým nesmyslem, ale jeho klientům pomáhají. Podle jeho slov by potom ztratily onu sugestivní moc. Takovou moc mohou mít i některé potraviny, jejichž producenti o nich prohlašují, že se po nich hubne.
HUBNOUT LZE PRÝ I PO ČAJI
Kromě ananasových výtažků a koktejlů s vlákninou je hitem posledních let i zelený čaj nebo tabletky z něj.
"Zelený čaj doopravdy odbourává tukové buňky v krvi zvané lipidy," tvrdí majitel pražské Růžové čajovny Milan Křivánek a odvolává se na nejnovější francouzské a americké výzkumy. Zároveň však dodává: "O hubnutí jen pomocí čaje však nemůže být ani řeči." Podle Křivánka jsou tedy všechny reklamy typu "Vypijte několik šálků magického čaje a zhubnete o deset kilogramů" naprostým nesmyslem.
To dotvrzují i zkušenosti lidí vyfotografovaných na reklamách čaje Čang šlang, který zásilkovým způsobem prodává firma Džirlo. Všichni, kteří zhubli, změnili radikálně svůj životní styl, začali sportovat a zdravě jedí. Bývalá pracovnice firmy Džirlo, jejíž jméno má redakce k dispozici, ale která ho z obav o své bezpečí nechce zveřejnit, dokonce uvedla, že lidé dostali pračky a ledničky za otištění v inzerátu. "Měla jsem napsat prohlášení, že jsem zhubla o několik kilogramů, jedla přitom dorty a mazala si chleba sádlem," potvrzuje slova zaměstnankyně Džirla i jeho zákaznice Lenka Stránská z Ústí nad Labem, která tuto falešnou hru odmítla hrát.
OVĚŘENÝ NENÍ ANI HERBALIFE
O své zkušenosti s prodejci dalšího prostředku zdravé výživy, známého Herbalife, vypráví Vladimír Novák z Roudnice nad Labem: "Dealeři tvrdili, že v Americe se bez něj lidé neobejdou. Prý ho připravují specialisté a doktoři. Čili je to bomba. A to opakovali více méně stále dokolečka." Herbalife přitom stejně jako naprostá většina prostředků na hubnutí není registrován jako léčivo, a tudíž žádný státní orgán v České republice neprověřoval, zda jsou propagační řeči o jeho účincích pravdivé.
O tom, zda byly klinické zkoušky prováděny aspoň v cizině, dealeři odmítají mluvit. Prodej Herbalifu je totiž založen na principu letadla a každý z nich se bojí pronést jen o pár vět více, než co se naučili v kursech prodeje. Navíc Herbalife neprodávají lékárníci nebo lékaři, ale hlavně ženy od plotny, výřeční podomní obchodníci a ti, kteří si chtějí po večerech přivydělat. Potom také slibují to samé, co slyšel o Herbalifu v Roudnici Vladimír Novák: "Když vás budou bolet klouby - přestanou, když potřebujete zhubnout - bez problémů, máte cukrovku - vyléčíte se. Všechny buňky v těle se vám vyperou a zreorganizují."
Žádný státní orgán neověřuje účinnost přípravků na hubnutí
Přípravky na hubnutí jsou z hlediska zákona posuzovány jako potraviny pro zvláštní výživu. Vztahují se na ně potravinové zákony a vyhlášky. Podmínkou pro uvedení na trh je schválení ministerstva zdravotnictví, které však neposuzuje deklarovanou účinnost. Při schvalování vychází z posudku Státního zdravotního ústavu, který zjišťuje pouze to, zda neobsahují látky škodlivé nebo nepovolené.
Plnou odpovědnost za pravdivost všech údajů na výrobku nese podle zákona o ochraně spotřebitele ten, kdo je uvádí na trh.
Kdo tvrdí o výrobku, že je vhodný pro určitou dietu, musí zároveň uvést, pro jakou je určen, a na obale označit slovy "určeno pro zvláštní výživu". Kromě obvyklých údajů je nutno uvést i všechny informace, které jsou důležité při dodržování diety. To vše vyžaduje vyhláška č. 324 ministerstva zemědělství o potravinách určených pro zvláštní výživu a jejich způsob použití.
![]() Inzeráty sice slibují snižování váhy bez tělesné námahy a dodržování diet, ignorují ale skutečnost, že tloustnutí je při nezdravém životním stylu přirozené. |
![]() Inzerát slibující zázračné zhubnutí. |