Zboží a služby nad dvacet korun: účtenka zřejmě nebude nutná

-
Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil. Podnikatelé si dnes mohou připadat jako v pohádce o pyšné princezně. Od 1. března se musí řídit novelou živnostenského zákona, která jim přikazuje vydávat účtenky na zboží dražší než dvacet korun. Ovšem hned 2. března sněmovna schválila návrh, kterým se tato povinnost ruší. Podle tohoto návrhu by měli obchodníci dávat účtenky opět jen na vyžádání zákazníka. Než projde změna Senátem, což může být nejdříve na začátku dubna, a nový zákon podepíše prezident, však platí původní novela s "dvacetikorunovým" paragrafem. Podnikatelé by tedy měli nyní postupovat podle platného zákona a doklady vydávat. Zda budou kontroly z živnostenských úřadů postihovat obchodníky, kteří paragony vypisovat nebudou, záleží jen a jen na jejich rozhodnutí. Podle ředitele odboru živností ministerstva průmyslu a obchodu Petra Kroupy by však živnostenské úřady mohly postupovat "přiměřeně". "Kontrola by se měla týkat spíše dražšího zboží. Ovšem metodický pokyn ministerstva pro pracovníky těchto úřadů nemůže jít proti zákonu, nelze jim přikazovat, koho smějí nebo nesmějí kontrolovat," dodává Petr Kroupa. Ředitel okresního Živnostenského úřadu v Šumperku František Šmejkal uvedl, že chtějí najít rozumnou cestu a nedělat problémy poctivým obchodníkům. "Ti navíc telefonují a ptají se, jak mají postupovat, na rozdíl od těch druhých, kvůli kterým paragraf vlastně vznikl," konstatuje Šmejkal. Jeho jmenovec Jan Šmejkal, metodik Živnostenského úřadu Prahy 5, uvedl, že žádné masivní kontroly nechystali. "Mám jen obavu, aby si teď podnikatelé nenakupovali drahé pokladny, které pak nebudou potřebovat. Oni totiž sice reptají, ale na změnu se připravují," říká Jan Šmejkal. "Pokladnu sice máme, ale na účtenku tiskne jen cenu. Už jsme vymysleli, jak sem dostat obchodní jméno a IČO - nechali jsme si udělat razítko, horší by to bylo s druhem zboží. Ani nevíme, co to vlastně je. Jestli 'pečivo' nebo 'rohlík makový'," stěžuje si majitelka smíšeného zboží ze Židlochovic, která změnu zákona velmi přivítala.

Historie "dvacetikorunového" paragrafu

Opatření: podnikatelé mají vydávat na zboží a služby dražší než dvacet korun účtenku

Důvod: ochrana spotřebitele a obchodníků v kamenných obchodech, ustanovení má zpřísnit kontrolu stánkařů

* Při tvorbě novely se hovořilo nejdříve o hranici padesát korun.

* Sněmovna schválila návrh s dvacetikorunovou hranicí.

* Ještě předtím, než začal zákon v praxi platit, vystoupili poslanci Miloslav Výborný a Vlastimil Tlustý s návrhy, aby se hranice změnila na pět set nebo tisíc korun.

* Od 1. března se podnikatelé musí řídit zákonem včetně "dvacetikorunového" paragrafu.

* 2. března sněmovna schválila změnu, kterou se ruší povinnost vydávat účtenku, úpravu musí schválit Senát a podepsat prezident republiky.