Vyšší zdanění bank navrhuje premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka

Vyšší zdanění bank navrhuje premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka | foto: Petr Topič, MAFRA

Zdaňme více banky, navrhuje ČSSD. Chce čtyři sazby progresivní daně

  • 1031
Zavedení zvláštní bankovní daně budou prosazovat sociální demokraté. „Nemůžeme zavírat oči před tím, že v posledních letech odtekla více než polovina zisků do zahraničí. To chceme změnit,“ říká premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. O vyšší zdanění bank usilovala jeho strana už při vzniku současné koalice, ale ve vládě s ANO a lidovci neuspěla.

„Chceme, aby se banky více podílely na financování veřejného sektoru,“ řekl v úterý předseda vlády. Zdůraznil, že jeho strana nechce, aby naše země byla „daňovým rájem“ pro banky. Upozornil, že speciální daň pro banky má patnáct zemí Evropské unie, včetně Německa, Francie, Švédska nebo Británie a také všechny sousední země Česka.

ČSSD navrhuje, aby se výše odvodu vypočítávala podobně jako v Rakousku z aktiv bank. „Návrh bankovní daně spočívá v zavedení čtyř sazeb progresivní daně vystupňované dle výše aktiv. Odhadujeme, že do rozpočtu by tímto opatřením přiteklo přes jedenáct miliard korun ročně,“ uvádí ekonomický expert sociální demokracie Michal Pícl.

Banky s aktivy do 50 miliard korun by kromě běžné sazby daně z příjmu právnických osob, která je nyní 19 procent, odváděly navíc 0,05 %. V případě bank s aktivy do 100 miliard korun by to bylo tak, že 50 miliard by se danilo 0,05 % a zbytek sazbou 0,1 %. A obdobně by to fungovalo u bank s aktivy do 300 miliard korun (za vše nad 100 miliard by odváděly 0,2 %) a banky s aktivy přes 300 miliard korun by za vše nad tuto sumu platily navíc 0,3 %.

S možným přenesením daně na klienty by si měl podle předsedy sněmovního rozpočtového výboru Václava Votavy poradit konkurenční boj mezi bankami.

„Od roku 2000 odplynulo ve formě dividend z bank do zahraničí 460 miliard korun,“ kritizoval v úterý premiér Sobotka. Dodal, že daňový systém nemůže projít jen kosmetickými změnami a musí být více spravedlivý vůči lidem.

14.února 2017 v 10:31, příspěvek archivován: 14.února 2017 v 10:34

Od r. 2000 dočerpal z ČR finanční sektor 460 miliard na dividendách. Už nechceme být daňovým rájem pro banky, ČSSD navrhuje bankovní daň.

Šéf ČSSD řekl, že bankovní daň je jen jedna z řady daňových změn, které chce jeho strana do voleb představit. Už dříve strana řekla, že bude usilovat o nižší daně pro lidi s nízkými příjmy a vyšší pro ty s příjmy vyššími i pro některé firmy.

Strana také spouští nové zvláštní webové stránky www.spravedlive-dane.cz. Princip progresivní daně chce strana promítnout i do dalších daní.

Na rozdíl od ČSSD nechceme trestat aktivitu, opáčila ODS

Návrh sociálních demokratů kritizovala opoziční ODS. Český daňový systém podle ní potřebuje pravý opak – zjednodušení.

Předseda ODS Petr Fiala.

„Místo zavádění nových daní zrušme ty zbytečné a snižme a zjednodušme DPH ze tří na dvě sazby. Postupně a v rozumné míře také snižme odvody na sociální a zdravotní pojištění, prospěje to jak pracovnímu trhu, tak podnikům a hlavně zaměstnancům. Plány ČSSD jdou opačným směrem. Ještě více chce danit úspěšné, odrazovat lidi od práce a dál komplikovat daňový systém. Pro Českou republiku jsou návrhy ČSSD škodlivé,“ uvedl předseda ODS Petr Fiala.

14.února 2017 v 11:13, příspěvek archivován: 14.února 2017 v 11:14

Vláda v čele s ČSSD jen vymýšlí, jak ještě víc zdanit a kontrolovat občany i firmy. Daňový systém je potřeba zjednodušit a stabilizovat.

„Na rozdíl od ČSSD nechceme trestat aktivitu a úspěch občanů a firem a podbízet se tak voličům sázkou na závist. Návrhy na zavedení sektorových daní jsou pak úplnou šíleností. Jejich schválení by odradilo potencionální investory od investic v ČR a především by sektorová daň vedla ke zdražení produktů a služeb, jako jsou energie či bankovní služby, pro konečné spotřebitele,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

„Vyšší daňová zátěž se promítne do bankovních produktů, což zdraží služby pro české občany a zasáhne to také drobné podnikatele. Je to další krok, který nemůže sloužit ekonomickému rozvoji a férovým podmínkám pro všechny. Pokud chceme, aby zisky zůstávaly na území České republiky a neodtékaly do zahraničí, musíme vytvořit atraktivní prostředí pro investice. Vyšší daňovou zátěží bank nevyděláme, zaplatí to lidé. Progresivní zdanění, které navrhuje ČSSD bude daňový systém dále komplikovat,“ kritizoval sociální demokraty za jejich návrh předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Kritiku sklidili sociální demokraté i u koaličních lidovců. „Tak jsme se dozvěděli, že díky vládě ČSSD a prodeji bankovního sektoru za premiéra Zemana ČR přišla o 460 miliard korun,“ napsal na Twitteru první místopředseda KDU-ČSL a ministr zemědělství Marian Jurečka.

„Odmítáme zavádění sektorových daní! Budou po té bankovní následovat další? Funkčním řešením je podpora přesídlení firem do ČR,“ ohradila se i Hospodářská komora.