Podle nového systému přerozdělování peněz by pro pojišťovny byli výhodnější těžce nemocní klienti, stát by měl ušetřit miliardy

Podle nového systému přerozdělování peněz by pro pojišťovny byli výhodnější těžce nemocní klienti, stát by měl ušetřit miliardy | foto: ČTK

Zdravotní pojišťovny se začnou prát o nemocné, stát ušetří miliardy

  • 76
Pacienty s drahou diagnózou by si v budoucnu mohly zdravotní pojišťovny předcházet. Ministerstvo zdravotnictví se totiž chystá změnit způsob přerozdělování peněz vybraných na zdravotním pojištění a pojišťovnám bude dávat víc na drahé pacienty.

Zatímco dnes zdravotní pojišťovny skřípou zuby nad každým pojištěncem s diagnózou nákladnou na léčbu a hýčkají si ty zdravé a levné, do budoucna by se o těžce zkoušené klienty mohly přetahovat.

Postarat by se o to měl nový systém přerozdělování peněz ze zdravotního pojištění. Ten - zjednodušeně řečeno - stanoví pevnou částku (upravovat se bude každý rok podle průměrných nákladů v systému) za určitý typ diagnózy.

Pokud pojišťovna dokáže zajistit (nasmlouvat) péči o takto nemocné pacienty levněji, vydělá na tom. Pevná částka by tak díky finanční motivaci pojišťoven měla z roku na rok klesat a systém zdravotnictví by ušetřil.

V Česku se rodí nový systém lékových skupin

Ministerstvo nedávno vybralo firmu Klient-PRO, aby systém "lékových skupin", který dnes funguje v Nizozemsku, přenesla do českého prostředí. "Optimální termín, kdy by to mohlo začít fungovat, je 1. leden 2013," uvedl Petr Nosek, náměstek ministra zdravotnictví.

Cílem změny má být jak spravedlivější přelévání peněz mezi pojišťovnami podle toho, jak nákladnou péči musí hradit, tak motivace pojišťoven k šetření.

Současný způsob přerozdělování nejvíce vadí VZP. V prezentaci, kterou představila poslancům v červnu na Podvýboru pro zdravotnictví, uvádí, že na 30 tisících chronicky nemocných pojištěnců rozdělených do 11 skupin prodělává 9 miliard korun.

Na zdravého člověka dostáváme stejně jako na nemocného

Důvodem je dnešní systém - ten vybrané zdravotní pojistné přerozdělí mezi osm zdravotních pojišťoven podle toho, jak (zdravotně) rizikoví jsou jejich klienti. Ovšem riziko se rozlišuje pouze podle věku a pohlaví.

Na zdravého muže čtyřicátníka tak dostává každá pojišťovna stejně jako na čtyřicátníka s leukemií. Zvláště nákladná péče nad půl milionu korun ročně se přitom kompenzuje zvlášť.

"Kompenzace je velmi nedokonalá, pokud se pouze kompenzuje věk a pohlaví, a nikoliv to, zda jsou zdraví, či nemocní," upozorňuje Pavel Horák, generální ředitel VZP.

Největší pojišťovna má za to, že se u ní kumulují nejdražší pojištěnci. "Z dat vyplývá, že průměrný pojištěnec, který do VZP přichází, je vždy mnohem nákladnější než ten, který odchází nebo v ní je od začátku," uvedl Horák. Přerozdělování peněz podle typu léku, kterým se pacient léčí, by jí tak mohlo pomoci zvednout příjmy.

Ve VZP se drazí klienti nekumulují, odmítá SZP

Ostatní zdravotní pojišťovny proti změně přerozdělování podle nákladovosti pacientů nic nemají. "Systém není ideální, a pokud peníze půjdou za náklady, které způsobí drazí pacienti, tak to bude správně," uvedl Jaromír Gajdáček, šéf Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) a ředitel Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR.

Že se ve Všeobecné zdravotní pojišťovně kumulují drazí pacienti, ale ostatní odmítají. "Na drtivou většinu věkových skupin klientů, zvláště u vyšších ročníků, VZP ČR nedoplácí," upozorňuje Vladimíra Těšitelová, tajemnice SZP. Ten sdružuje sedm tzv. zaměstnaneckých pojišťoven. Osmá, VZP, stojí mimo svaz.