Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Zdražení regulovaných nájmů zpomalí, schválili poslanci

  • 660
Deregulace nájemného v obecních bytech se prodlouží. Poslanci v závěrečném čtení schválili novelu, která zdražování regulovaných nájmů rozkládá do tří let, tedy až do roku 2012. Má to zabránit prudkému růstu nájmů, který letos postihl lidi v řadě lokalit. Nyní zákon míří do Senátu.

Návrh v praxi znamená, že plánované zdražení, které v řadě měst zvyšuje nájemné až o téměř 50 procent, bude postupné. Této hladiny mělo být původně dosaženo v roce 2010. Nově se tento termín o dva roky posune.

Tato změna se dotkne všech krajských měst s výjimkou Ústí nad Labem a Ostravy. Změna zahrnuje i města a obce ve Středočeském kraji, kde se nájmy zdraží více než v ostatních městech.

Pro zákon, který vítají zástupci nájemníků a nevoní naopak vlastníkům domů, dnes zdvihli ruku poslanci napříč všemi politickými stranami, například ministr financí Miroslav Kalousek byl ale proti.

Čunkova novela zmírní zásah do rozpočtů rodin

Novelu připravil bývalý ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek. Na budoucnost zákona však jeho odchod vliv neměl. Ministerstvo pro místní rozvoj již dříve uvedlo, že zákon zřejmě projde bez ohledu na změnu ministra. - čtěte Ministr Svoboda chce zbrzdit deregulaci nájmů o dva roky

"Vzhledem k tomu, že předpokládaný nárůst limitu regulovaného nájemného v roce 2010 by mohl znamenat pro některé domácnosti v nájemních bytech skutečně příliš vysoké zatížení rodinných rozpočtů, připravuji nová opatření k tomu, aby se i tyto domácnosti mohly s procesem narovnání nájemného přijatelným způsobem vyrovnat," uvedl již dříve k přípravě novely Jiří Čunek.

Například v Kutné Hoře letos stoupnou nájmy v regulovaných bytech první kategorie o 46 procent, na zhruba 41 korun za metr. To je stále ani ne polovina toho, kde se v tomto městě pohybují tržní nájmy. Podobný růst by v případě schválení Čunkovy novely neměl nastat.

Chybí malé byty

Kromě zásahu do rodinných rozpočtů je důvodem potřeby zpomalit deregulaci také nedostatek menších bytů. Při spouštění deregulace se počítalo s tím, že lidé, kteří nebudou na rostoucí činži mít, si byty vymění a přestěhují se do menších. Jenže teď se ukazuje, že se menších bytů nedostává.

"Přibližně pro dva tisíce lidí by mohla být situace velice kritická tak, že by se mohli ocitnout na ulici," popsal MF DNES ředitel odboru bytové politiky ministerstva Pavel Rakouš.

Poslanci nepodpořili žádný z pozměňovacích návrhů, které vznesli někteří poslanci. Například poslanec ČSSD Stanislav Křeček navrhoval, aby konkrétní nárůst nájemného v daném roce přímo stanovoval zákon. Někteří poslanci poukazovali na to, že by to růst nájemného naopak zvýšilo.

Aby se deregulace mohla zpomalit, měl by být zákon schválen do konce května. Dnešním rozhodnutím poslanců se tento termín zřejmě podaří dodržet.