Zvýšení daně by nemělo mít na cenu českého piva žádný vliv. (ilustrační foto)

Zvýšení daně by nemělo mít na cenu českého piva žádný vliv. (ilustrační foto) | foto: Radek Kalhous, MF DNES

Zdražování piva ztrácí v Unii podporu

  • 2
V úterý se do Bruselu sjedou ministři financí Evropské unie, aby posoudili zvýšení minimální sazby spotřební daně u alkoholu. Podle dostupných informací je pravděpodobné, že věc bude smetena ze stolu, a to i kvůli českému odporu.

Pokud pivovary v nejbližší budoucnosti zvýší cenu piva, nebudou se tak moci vymlouvat na zásah Evropské unie. A i kdyby reforma prošla, zvýšení daně by nemělo mít na cenu českého piva žádný vliv.

Na stole mají ministři návrh finského předsednictví, který počítá s nárůstem daně o čtyři a půl procenta. Evropská komise přitom původně prosazovala 31 procent, tolik totiž činí inflace od roku 1992, kdy byla sazba určena.

Češi proti vyšší dani
V takovém případě by litr piva stál o zhruba třicet haléřů více. To se ukázalo jako zcela neprůchodné, a tak Finové navýšení výrazně snížili.

Většina oponentů včetně vlivných Němců se nechala touto změnou zviklat, protože navýšení nepřekročí jejich současnou daňovou sazbu. Jen česká vláda předem přímo deklarovala, že bude proti jakémukoli zvýšení daně.

Přitom i v případě českého piva by nemělo žádné zdražení hrozit. Už dnes totiž v Česku platí vyšší daň, než o kolik by stoupla minimální sazba v případě prosazení finského kompromisu.

Víno zůstane na nule
Hlavním argumentem ministra financí Vlastimila Tlustého je nesouhlas s rozdílným daňovým zatížením u piva a vína. Zatímco Brusel chce zvýšit daň piva, v případě vín by měla zůstat stejná, tedy nulová.

Případné české veto není však jediný důvod, proč by nakonec celkový návrh na úpravu spotřební daně u alkoholu neměl projít.

Součástí návrhu je totiž zavedení automatického růstu spotřební daně o průměrnou míru inflace. Členské země by už jen sledovaly, jak Evropská komise minimální sazbu navyšuje, zatímco dnes jí může říci "ne".

Proto je v tomto případě nesouhlas mnohem mocnější, proti je jak Česko, Německo, tak i Británie.

Finsko svůj návrh možná stáhne
"Problém je v mechanismu, jakým by se navýšení mělo automaticky vypočítávat, o jakou inflaci, o tu v eurozóně? Jde o zásah do daňové suverenity," poznamenal bruselský diplomatický zdroj.

Pokud se zvedne větší vlna odporu, je proto možné, že Finsko svůj návrh včetně aktuálního zvýšení daně samo stáhne. Zůstal by tak zachován současný stav.

V Česku je téma spotřební daně na pivo prezentováno pivovarnickou lobby jako boj o zachování současné ceny. Český svaz pivovarů a sladoven ještě před bruselským jednáním opět vyzval vládu, aby návrh na zvýšení daně odmítla.

"Znamenalo by to výrazné zvýšení ceny piva, negativně ovlivnilo výši jeho spotřeby, a tím ohrozilo podnikatelské zájmy českých pivovarníků. Vyšší spotřební daň by zvýhodnila především země, které produkují víno, jako jsou Francie či Itálie," říká Jan Veselý ze svazu.