Zdražování už čtvrt roku zpomaluje

Listopad byl už třetím měsícem po sobě, ve kterém klesala míra inflace. Dosáhla 4,2 procenta, díky tomu, že se opět zpomalil růst cen potravin, nealkoholických nápojů a pohonných hmot. Ještě v září rostly spotřebitelské ceny meziročně o 4,7 procenta, v říjnu pak o 4,4 procenta.

"Jelikož pokles pokračoval i na konci měsíce, kdy ho už listopadové šetření nemohlo zachytit, ovlivní příznivě také prosincovou inflaci. Inflační cíl centrální banky bude letos s přehledem splněn," míní Pavel Sobíšek z HVB Bank.

"Pokles ve skupině doprava souvisí s déle trvajícím globálním poklesem cen paliv a jeho opožděným pronikáním na náš trh, klesající ceny potravin pak s levnějším masem, čerstvou zeleninou a pekárenskými výrobky," doplňuje Miroslav Brabec z Raiffeisenbank.

Ke zvýšení cen došlo v listopadu především u ovoce, brambor, mléka, olejů a tuků. Zdražovaly také zimní oděvy a obuv, tuhá paliva a stravovací služby.

"Pokračující snižování meziroční inflace zřejmě zintenzivní diskuse o dalším uvolnění monetární politiky. Snížení úrokových sazeb.  Nevylučuji už v prosinci, i když se mně jako pravděpodobnější termín jeví leden," předvídá Sobíšek. Podobného názoru je také Kamil Janáček z Komerční banky. "Lze předpokládat, že centrální banka přistoupí  v nejbližší době ke snížení úrokových sazeb."

"Z pohledu měnové politiky lze dnešní údaje hodnotit pozitivně. Nicméně pro její tvůrce je důležitější prognóza inflace než současná hodnota tohoto ukazatele," míní David Marek z Patria Finance. Proto prý přikládá vyšší důležitost úterním údajům o hrubém domácím produktu.